Lahey’de Mauritshuis müzesinde sergilenen, Johannes Vermeer‘ in baş yapıtı olarak bildiğimiz, önceleri ‘’Türbanlı kız ‘’ 20.yy da ‘’ İnci Küpeli Kız’’ olarak adlandırılan bu tablonun bir kopyası evimin girişini süslemektedir.  Bu tabloyu her gördüğümde Tracy Chevalier’ in ismini bu tablodan aldığı romanı aklıma gelir. Roman; çok akıcı bir dille Türkçe’ ye çevrilmiş olmasıyla beraber, eğer resim sanatına biraz ilgi duyuyorsanız, büyük bir ressamın; tekniğine, resimlerine, ev ve kişisel özelliklerine ışık tutan bir mum gibi sizi sayfa sayfa aydınlatıyor.

Content/images/ae0c1c39-c89a-4fb5-8082-21245c090834.jpg

İnci küpeli kız tablosu, bir portre değildir aslında. Hepimize çok uzak bir terim olan, Rembrandt tarafından sıkça kullanılan; figürün simge olarak kullanıldığı,  karakter ve ifadenin belirli bir kişiye işarete izin vermediği Tronie olarak adlandırılıyor. Bu tabloya model olan kızın, gerçekte kim olduğu bilinmez. Tablo “Kuzeyin Mona Lisa’ sı” diye anılır.  Mona Lisa’nın gizemli gülümsemesi,  ne kadar dikkat çekici ve ünlü ise, kim olduğuna dair bir fikrimiz olmayan bu kadının da aralanmış dudakları ve kulağındaki inci küpesi bir o kadar önemli ve ünlüdür.

Content/images/5a2893c7-80cd-4d64-9f41-60de2e79dadb.jpg

2003 yılında gösterime giren İnci Küpeli Kız isimli filmin konusu da  Tracy Chevalier’ in romanından  uyarlandı.  Chevalier romanında bu kızı Vermeer’ in evinde çalışan, Griet isimli bir hizmetçi olarak kurguladı. Ben filmi hala izlemedim. Bir gün izlemeyi düşünebilirim. Aslında, belki bu zamana kadar izlemememin sebebi kitabın bu kadar doyurucu olmasıydı. Hem kitapta, hem de filmde bu sır dolu güzel kadın, herhangi bir kanıt olmasa da ünlü ressamın evinde yaşamış bir hizmetçidir.

Kitapta bu kadının, ressamın boyalarını hazırlama görevini üstlendiğine de yer verilmektedir.

Content/images/80e945b3-4d62-48a5-a0f9-b00e37e0d798.jpg

Kitabın bütün sayfalarında, o evde yaşayan biriydim sanki. Tablonun yapım aşamasında, ışığın saatlerinin ressam için ne kadar değerli ve önemli olduğuna, boyaların kalitesine, nasıl karıştırıldığına, çalışma odasına, çalışma odası temizlenirken gösterilen azami titizliğe – ve bu görev de Griet’ e aitti. - tablonun ilk fırça darbesinden, son fırça darbesine kadar, şahit oldum ve okurken bütün bunları bu kadar gerçek hissedebilmekten büyük bir keyif aldım.

Content/images/85b598c1-e96e-428d-bc76-cc45cfbe0fca.jpg

Yazar : Tracy Chevalier

Yayınevi :  Bilgi Kültür Sanat

Sayfa Sayısı : 248

İlk Baskı Yılı : 2002

Türkçe Çeviri : Gökçen Ezber

Sevgiler,

Meral Benimser