AYRILIK OYUNU

Herkese merhabalar;

Nedir ayrılık?

İlişkiler için gerekli midir bazen?

Olması gereken lakin cesaret edemediğiniz midir?

Uzun süreli birlikteliklerin getirisi var elbette, ancak götürdükleri daha mı fazla acaba?

İnsan 7 yıllık birlikteliğini bitirirse ne olur, alışır mı bu duruma ya da alışmış gibi mi yapar?

Kendini özgürleştirmek için karşındakini feda mı etmen gerekir?

Content/images/8fa3fb14-3c3b-44bc-aa7d-c4007f2ad107.jpg

Tüm bu sorularınızın cevaplarını; ilk kez 1997’ de Engin Alkan ve Aslı İçözü’nün, bugünlerde ise Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın sahnelediği oyunda bulabilirsiniz.

“Ayrılık “ Bir yıl önce ayrılmış bir çiftin bir araya geldikleri gün, evlilik ve ayrılık süreçlerini gözden geçirmeleri sonucu ortaya çıkan kahkaha dolu bir oyun. İzlerken kendi ilişkinize dair mutlaka bir şey buluyorsunuz, hatta birebir örtüşüyor bile denebilir.

Content/images/ec73a0e8-eeb9-42f3-9b06-eaf698a7ae46.jpg

Uzun süreli birlikteliklerde,  ilişkinizin başlarında karşınızdaki insandan etkilenmenize sebep olan özellikler bir süre sonra ayrılmak istemenize neden olabiliyor. Örneğin; tanıştığınız zaman hoşunuza giden tatlı kıskançlıklar, sahiplenilmeler, aitlik duygusu ilerleyen dönemlerde kafanızda maço imajı yaratabilir ve ayrılmak isteyebilirsiniz. Ya da ilk başlarda karşınızdakinin, evcimen tavırları hoşunuza gitse de, sonraları çok sıkıcı bulup ayrılmak isteyebilirsiniz.  İşte “Ayrılık” ta bunu net bir biçimde görebiliyorsunuz. 

Content/images/8b9e1b95-9c46-47e0-9121-0b013f3c29f5.jpg

Oyun hakkında 2007 yılında yapılan şu yorum dikkatimi çekti. “Neden anlaşamadıkları anlaşılamıyor. Ayrılık’ ta tanığı olduğumuz olaylarda, genç çiftin anlaşmazlık nedenleri arasında cahillik yok. Belli ki her ikisi de eğitimli. Çağa ayak uyduramamaları da söz konusu değil. Kişisel ve toplumsal güvensizlik, yarın endişesi, siyasal görüş ayrılıkları da bulunmuyor. O halde? Bu çift nerede kopuyor ve finalde nerede, hangi noktada buluşuyor. Yoksa, çifti yeniden bir araya getiren, bir yıl on üç gün sonra depreşen tensel özlem mi, cinsel açlık mı? Anlaşılmıyor ya da ben anlamıyorum. “

Content/images/fdcee366-cae6-42a0-a9e3-72d0cf8fc812.jpg

Oyun oldukça güzel, eğlenceli olduğu kadar da karı-koca ilişkileri konusunda da düşündürücü. Ancak, sonu bir yere bağlanmadan bitiveriyor, ara verildiğini düşündüğünüz an bir bakıyorsunuz oyuncular selam veriyor.

Yine de güzel bir oyundu. Tiyatro ve tiyatrocular değerlidir, desteklenmelidir.

‘’ Tiyatro, insandan insana bir iletişimdir. Araya elektronik ya da mekanik bir aygıt girmeden yapılan bir iletişim.’’ Genco Erkal

Sevgiler,

Hüsniye Balkan