BAŞLANGIÇ – DAN BROWN

Hangisini tercih ederdiniz?

Dinsiz bir dünya mı, yoksa bilimsiz bir dünya mı?

Dan Brown kitabına, tüm insanlığın en çok merak ettiği iki soruya cevap bulduğunu iddia eden Edmond Kirsch’ in sunumu ile başlıyor. Sunum gerçekten ilgi çeken bilgiler içeriyor. Özellikle, bir bölümü vardı bence çok iyiydi. Çocukluğumdan beri yaşadığımız durumu, gözümün önüne getirerek düşünmemi ve ne kadar doğru bir tespit olduğunu anlamamı sağladı.

Content/images/7044dd68-d499-4e7d-9224-e713e9b294d5.jpg

‘’ Edmond, ‘’ Şöyle düşünün!’’ dedi. ‘’ İlk insanların ateşi bulmalarıyla tekerleği icat etmeleri arasında milyon yıldan fazla zaman vardı. Ama sonra matbaayı icat etmek bin yıl aldı. Yüz yıl kadar sonra teleskop yapıldı. Takip eden yüzyıllarda çok daha kısa aralıklarla buharlı gemiden benzinli otomobile ve uzay gemisine geçtik! Bundan sonra kendi DNA’ mızı çözmeye başlamak sadece yirmi yılımızı aldı!’’

Kirsch, ‘’ Artık bilimdeki ilerlemeleri aylarla ölçüyoruz!’’ diye bağırdı.        ‘’ Akıllara durgunluk veren bir hızla ilerliyoruz. Günümüzün en hızlı bilgisayarının abaküs gibi kalacağı; en gelişmiş ameliyat yöntemlerinin barbarlık gibi geleceği; enerji kaynaklarının odadaki mum ışığı gibi antika görüleceği zamanlar bundan çok uzak değil.’’

Edmond Kirsch’ ün bu sunumu heyecan uyandırıyor. Neler olacak diye merak edip, geceler boyu uykusuz kalarak bu kitabı okuyabilirsiniz mesela!

Content/images/0b1eed1d-b09e-41ad-9eea-1c5853a17cdd.jpg

Ama ben öyle yapmadım.  Kendime zaman tanıdım. Düşünmem gerektiğine karar vererek sakin sakin okudum.

Dan Brown’ un hemen her romanında olduğu gibi, okuduğunuzda karşınıza çıkan tarihi eserler hakkındaki bilgilendirme bu romanda da gayet güzel ve doyurucuydu. Olayın geçtiği mekanların betimlemesini çok başarılı buldum.

Content/images/58b2e1f4-75d7-4561-be4e-3e5e9041a76c.jpg

Bence, çağımızda yazılabilecek en iyi konulardan birini seçmiş Dan Brown. Nereden geldik sorusuyla çok ilgilenmedim açıkçası. Nereye gidiyoruz sorusuna kitabın verdiği cevap daha çok ilgimi çekti.  Teknolojinin bu kadar hızla geliştiği, bugünün yeni keşfinin, yarın rafa kaldırılması durumunu durup düşünmemi sağladı. Bu yüzden nereye doğru gittiğimizin tahmini,  bana, tahmin olmaktan daha fazlası gibi geldi. Daha önceki bir kitabında, yıllar öncesinde bahsettiği bazı şeylerin, üzerinden bir zaman geçtikten sonra gerçekleştiğini hatırlıyorum. Gerçekleştiği yıllarda çok etkilenmiş ve hayretler içinde kitabı ve yazdıklarını hatırlamıştım. Acaba, burada nereye gidiyoruz ile ilgili bize anlatmak istediği de gerçekleşebilir mi diye merak ediyorum.

Content/images/ca0c669c-e5d3-4a65-a567-91d467d434a6.jpg

Popüler kültürde karşımıza çıkmayan veya çıkarılmayan, bakmadığımız, görmediğimiz yerlerde gerçekleşmekte olan olayları araştırıp, harmanlayarak sürükleyici bir kurgu roman haline getiren Dan Brown dünyanın en çok okunan yazarı ünvanına sahip... Bu anlamda, yazarın bilgi birikimi ve araştırıcı kişiliği insanı kendisine hayran bırakıyor.

Okuyunca fark ediyorsun, öğreniyorsun, düşünüyorsun güzel olan da bu. Bir kitaptan daha ne beklenir ki?

Content/images/d643940b-56d0-42ba-bf9d-19be839a94e7.Jpeg

Kitabı yoğun istek üzerine okudum. Aslında çok tercih ettiğim bir yazar veya tür değildir. Ama buna rağmen ilgimi çekti, beğendim.

Çok fazla spoiler vermek istemiyorum. Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

Selamlar,

Meral Benimser