Vejetaryen bir insan olarak özellikle kış sebzelerini çok seviyorum ve evimizde bol bol tüketiyoruz. Hatta kış yaklaştıkça, kış gelsin de şöyle sebzelerle güzel bir çorba yapayım diye heyecanla beklerim.

Peki, kış ayı sebzeleri nelerdir?

Kasım ayı sebzeleri: Kabak, lahana, bal kabağı, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar ve pazı

Aralık ayı sebzeleri: Karalahana, pazı, havuç, balkabağı, lahana, yer elması, ıspanak, kereviz, karnabahar ve brüksel lahanası

Ocak ayı sebzeleri: Lahana, kereviz, brokoli, havuç, pırasa, kırmızıturp, karaturp, ıspanak

Şubat ayı sebzeleri: Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, havuç, turp, pırasa, ıspanak

Genelde kök sebzeler diye adlandırılan ve beta-karoten oranı oldukça yüksek, vücut direncini arttırıcı, kanser önleyici özelliğe sahip sebzelerdir birçoğu.

Content/images/e2a89cf8-6dbe-4efd-b77b-e976053c1649.JPG

NASIL PİŞİRMELİ?

Yiyeceklerin kap içerisinde pişirilmeye başlanması M.Ö. 6000 yıllarına kadar uzanır. Pişirme yöntemlerinin zamanla ve teknolojik gelişmeler sayesinde çeşitlenmesi, yemeklerde lezzet vericilerin kullanılmasını yaygın hale getirmiştir. Pişirme işlemleri toplumların gelenek ve görenekleri ve çevre etmenleri ile şekillenip, değişiklik göstermiştir. Yörelere ait besin hazırlama yöntemleri böylelikle oluşmuştur.

Content/images/f286bafc-83a4-402a-8ad1-7c42d41f0c66.JPG

Biz genelde ne yapıyoruz? O canım sebzeleri haşlayıp, o güzelim suyunu atıyoruz ya da sebzeleri kızartıp, çok yüksek ısılarda, içlerine bol miktarda yağ çekmesini sağlıyoruz!

Sebze çorbası yaparken bile, içine kremalar, gereksiz birçok yağlar ekliyoruz. Neden?

Aslına bakarsanız bu yöntemlerle lezzetli de olmuyor ve böylelikle damak zevki gelişmemiş bir millet olarak hayatımıza devam ederken; obezite, kanser, diyabet, kolesterol, depresyon, bağırsak problemleri gibi pek çok sağlık sorunu ile uğraşıp duruyoruz.

Content/images/58bc1e9c-a13c-407a-9148-4fd50f111549.JPG

Şimdi sizlerle paylaşacağım pişirme yöntemleri; benim araştırmalarım, çalışmalarım ve deneyimlerim doğrultusunda elde ettiğim bilgilerdir.

KIŞ SEBZELERİ İLE ÇORBA:

Kış sebzelerinden çorbayı çok seviyorum. Çorba yaparken sürekli onu kavur, bunu ayır, un koy, krema koy gerçekten hiç ama hiç uğraşmayın!

Sebzeleri önce sirkeli suda, daha sonra berrak suda bekletip, bir de akan suyun altında bir kez de yıkarsanız; zararlı ilaç kalıntılarından da kurtulmuş olursunuz. Yıkayıp, doğradığım sebzeleri bir tencereye, üzerini su örtünceye kadar koyuyorum. Ne isterseniz, hangi sebzeleri seviyorsanız! Bir avuç kırmızı ya da yeşil mercimek, yarım avuç pirinç ya da bulgur ekleyerek güzelce haşlıyoruz. Yumuşayan sebzeleri tencerede bulunan suyuyla beraber rondodan geçirerek, zevkinize göre dilerseniz bir miktar daha su ilave ederek, bir taşım kaynattığınızda gerçekten nefis bir tatta çorba oluyor. Evinizde ne varsa, hangi sebzeler bulunursa kış aylarında şifa niyetine bir çorba yapabilirsiniz. Çok oynamaya gerek yok, basit!

Content/images/5561864c-c203-4dc0-a01f-8baf96cfcef8.JPG

BUHARDA PİŞİRME

Buharda pişirme sağlıklı yemek pişirmenin tam karşılığıdır ve birçok kış sebzesi içinde uygun bir pişirme yöntemidir. Sebzeler suyun içinde olmadığı için vitamin ve mineralleri daha iyi korunur. Buharda pişirmek hem vitaminlerin hemde tatların korunmasını sağlar.

Brokoli, havuç, karnabahar, yer elması, brüksel lahanası, balkabağı, ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri de bu şekilde buharda pişirebilirsiniz.

Content/images/10894493-3295-46ca-97e4-781733f31fa8.JPG

Sebzeleri, buharda pişirirken tencerenin dibindeki suya çeşitli baharatlar ekleyerek, değişik tatlar elde edebilirsiniz. Piyasada kolayca bulunan, katlanabilir metal veya bambu buharda pişirme sepetlerinden kullanabilirsiniz. Eğer bulamıyorsanız ya da bu yazıyı okuduktan sonra hemen buharda pişirmeliyim diyorsanız; az miktarda kaynayan suyun üzerine, tencerenizde yağlı kağıt ile bir sepet hazırlayabilirsiniz. Suyu kaynama sıcaklığına getirip, ısıyı düşürün. Sebzeleri sepete koyup tencerenin kapağını kapatın ve yavaş yavaş pişmesinin sağlığını ve damakta bıraktığı sebzenin gerçek tadının zevkini yaşayın!

Content/images/ff24918c-2b77-4c03-ae74-d942973b5aa5.JPG

Sebzeleri pişirdikten sonra bir kaba alıyorum. Az elma sirkesi,  yine buharda haşladığım sarımsaklarla hazırladığım yoğurdu sebzelerle karıştırarak, üzerine de bir kaşık kadar zeytinyağı gezdiriyorum. Bu yemeği yerken beni ve eşimi görmelisiniz. Hiç kimse brokoli yediğimizi düşünmez.

Content/images/f237bad9-0bc3-4acb-bf93-3354132fd343.JPG

KIŞ SEBZELERİNİ FIRINDA DA SEVİYORUM:

Yine güzelce yıkadığımız sebzeleri fırın kabına koyuyorum, üzeri için biraz limon suyu, bir kaşık köri sosu, biraz zeytinyağını hazırladıktan sonra, sebzeleri bu karışıma iyice buluyorum. Önceden ısıttığım fırında 160-170°C de pişiriyorum.

ÖNERİ:

Bu pişirme yöntemlerinin hiçbirini uygulayamadınız ya da hoşunuza gitmedi. Güzelim sebzeleri yine suda sünger gibi olana kadar haşladınız diyelim. Bari o haşladığınız suyu atmayın. İçine bir avuç pirinç, makarna ya da erişte gibi şeyler koyun ki, o suyun içinde pişsinler! O suyu içine iyice çektikten sonra yine üzerine gezdireceğimiz zeytinyağı yada sıcaklığı ile eritebileceğiniz tereyağ ile sebzelerin vitaminlerine yazık etmemiş olursunuz.

Content/images/23c4b16f-e26b-4ceb-8307-15e50d3e09b8.JPG

KIŞ SEBZELERİ ÇİĞ YENİR Mİ?

-Mesela havuç: mümkünse pişirmeden yiyin, pişince içindeki şeker aktif hale gelerek şampiyona şekerli geliyor.

-Karnabaharı çiğ yediğinizde gaz yapabilir ama böyle bir sorununuz yoksa, minik minik doğradığınız karnabaharı yoğurtla karıştırıp, harika bir tat elde edebilirsiniz. Üzerine de bir tutam zerdeçal… Yumurtaya, una bulayıp kızartmayı, aklınızdan bile geçirmeyin! Hem yumurtaya hem de karnabahara yazık etmiş olursunuz!

-Yerelması: Çok güzel çiğ çiğ yiyebilirsiniz. Dereotuyla pişirince de harika oluyor da, canımız bir şeyler kemirmek istediğinde bu yer elması olabilir!

-Kereviz: Rendeleyerek, yoğurdun içine biraz da ceviz koyarak tüketirseniz, kahvaltıda, ara öğünlerinizde, akşam yemeklerinizde kurtarıcınız olabilir.

Content/images/a8df66d7-6198-4ab1-969b-a20f26278d43.JPG

Artık teknoloji çok gelişti. Doğru bilgilere ulaşabilmek, bizi memnun edecek ve sağlıklı kalmamızı sağlayacak beslenme şekillerine ulaşabilmek hiç zor değil! Sadece sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için; biraz araştırıp, biraz denemeniz yeterli olacaktır, üşenmeyin deneyin!

Nilüfer Senin

Pilates&Fitness Eğitmeni

‘’ Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’