Herkese merhabalar;

Benim gibi, siz de hem ünlü ressamların hikayelerine, hem de Osmanlı tarihine meraklıysanız bu kitap tam da size göre.

Content/images/d001751c-4e5b-455d-be9c-ad6806d9cdb4.jpg

İtalya’ dan maddi sıkıntıları nedeniyle Sultan’ ın Şehri’ ne gelen Zonaro’ nun muhteşem hikayesidir Ateş kırmızısı. Orhan Bahtiyar’ ın 4. ve Sunay Akın’ın da “ustalık eseri” diye tanımladığı kitabıdır.

Sevgilisi ve daha sonra eşi olan Elisa ile birlikte çıktıkları bu yolculukta farklı bir ülkenin geleneklerine ve kültürüne ayak uydurmaya çalışırken hem yeteneği hem de şansının yaver gitmesiyle saray ressamlığına kadar yükselen Fausto Zonaro’ nun hikayesini okurken; Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa gibi çok önemli kişileri de görüyor ve mutlu oluyorsunuz.

Content/images/d895c17e-bec7-450f-ae39-5931de30f61d.jpg

II. Abdülhamit döneminde Osmanlı Devleti büyük bir bunalım içindeydi ve II. Abdülhamit Han şehzadeliğinde olduğundan çok farklı bir ruh haline bürünmüş, tahta çıkmasının ardından yaşanan Çırağan Vakasından sonra, sürekli öldürülme ve tahttan indirilme endişesi yaşayarak yalnızlaşmış bir padişah olarak İstanbul dışına hiç çıkamamıştı ve her şeyden elini eteğini çekmişti.  Bütün bunlara rağmen sanata oldukça düşkündü. II. Abdülhamit’ in sanata olan düşkünlüğü ve Zonaro’ nun üstün yeteneği sayesinde İstanbul’ un henüz bozulmamış güzelliklerini görebiliyoruz.

Content/images/589e9f14-708d-4673-8577-6dd968d7f973.jpg

Kitapta, Zonaro’ nun hikayesinin yanı sıra tulumbacıların geleneklerini, yaşam tarzlarını görüp kendinizi bu konuda da araştırma yaparken bulabilirsiniz. Fausto Zonaro’ yu saray ressamlığına çıkaran başyapıtı Ertuğrul Alayı’ nın oluşumunu takip etmek de ayrıca keyif veriyor.

Yazarın Ateş kırmızısı dışında üç kitabı daha var. Hürkuş ile Göklerde, Gece Tayyarede Açıkta, Ideon & Tanrıların Yolu. Başarılı yazar ayrıca  Düştepe Oyun Müzesi' nin Genel Koordinatör’ lüğünü yapmaktadır.

İyi okumalar.

Hüsniye Balkan