Günümüzde her dakikamız,  koşuşturma ve panik halinde geçiyor. Sürekli bir yerlere, bir şeylere yetişme çabası içerisindeyiz! Bütün bu koşturmaca, panik ve sorumlulukla geçen bir günde; eş, anne, baba, çocuk, sevgili, iş-güç, trafik, arkadaş derken spor yapmaya zaman ayırmak zor olabiliyor. Bu aktivite hayatımızda önemli bir zaman ve enerji istiyor. 

Artık hemen hemen herkes günlük egzersiz yapılması gerektiğini ve bunun önemini biliyor!

O zaman neden, harekete geçmek ve fırsat yaratabilmek bu kadar zor?

Content/images/1c168a67-d071-4a94-bd80-88bd515499f6.JPG

Hayatımızda en ufak bir şeyi bile değiştirmek zordur. Egzersize başlamaya çalışırken, yapmamak için aklımıza bin bir türlü bahane ve daha önce bize engel olan şeyler gelir. Bu nedenle de forma girmek ve egzersizi rutin hale getirmek imkansız görünmeye başlar. Bu da strese girmemize sebep olur. Çok geçmeden de egzersiz yapmaktan vazgeçeriz. Çünkü bu daha kolaydır, bütün bu kargaşanın içine düzenli bir aktivite yerleştirmek ve onu devamlı hale getirmektense, vazgeçmek veya görmezden gelmek daha kolaydır.

Aslında yapabilirsiniz. 

Content/images/d00b3401-2e6c-42ba-acaa-d7da09c61e10.JPG

Peki nasıl?

Neden egzersiz yapacağınızı bilmeniz yetmez; aynı zamanda motive olmak ve motive kalmak için gereken bilince de sahip olmalısınız ve şeytanın bacağını kırıp bir kere başlayabilmeniz ve o, iyi hissettiren duyguyu tadabilmeniz gerekiyor!

Bu sebeple; 

Kendinize bir motivasyon sebebi bulabilirsiniz!

Sizi oturduğunuz yerden kaldıracak olan şey, sizin için önemli olan bir sebep olacaktır. 

Bu sebep bir dış etken olabilir; tartıda gördüğünüzde durmak bilmeyen sayılar, doktorunuzun daha fazla hareket etmeniz gerektiğinizi söylemesi, iş arkadaşınızın-komşunuzun, spora başlamış olması, psikolojik olarak rahatlamak istemek, kemiklerinizin ve kaslarınızın güçlenmesi, daha çekici bir vücuda sahip olmak, bazı genetik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, çocuklarımıza iyi örnek olmak gibi bir çok sebep olabilir.

Content/images/3609e35b-8781-4d04-883e-5519026ee90e.JPG

Bu saydığımız ya da sizin aklınızdan geçen faydalar, egzersiz yapmaya başlamanızı sağlayabilir ancak, her gün düzenli ve istikrarlı bir şekilde devam etmek için yeterli olmayabilir. Zaman içinde spor yapmaya devam etme motivasyonunuzu sürdürmek için, kendinize uygun egzersizi ve içsel motivasyonunuzu bulmanız gerekiyor. Mesela akşamları yemekten sonra ailece yürümek, yoga yaparak daha az stresli ve daha enerjik hissetmek, pilates ile güçlenmek, yüzme ile suyun içinde her şeyi unutmak, sadece nefesinize ve koordinasyonunuza odaklanmak, ağırlık çalışmaları ile kan ter içinde kalmak gibi. Bunlar size, kişisel olarak anlam ifade eden ödüllerdir ve motivasyonunuzu sürdürmenize yardımcı olabilirler.

Content/images/e7ce2f38-1f8d-4a00-80bc-d84e7e2f2d71.jpg

Forma girmek için kendinize zaman vererek gerçekçi hedefler koyun!     

Egzersiz yapmaya başladığınızda performans konusunda gereksiz kaygıya girmeyin. Profesyonel sporcular olmadığımız için hazırlanmamız ya da yetişmemiz gereken bir yarışma yok. Mesela bir hareketi yaparken istediğiniz tekrar sayısında yapamıyorsanız, bundan dolayı kaygılanıp zaten zordan başladığınız spor saatinizi kendinize zehir etmeyin. Amacınız sadece, yapmanız gereken hareketi doğru formunda yapmaya çalışmak olsun. Acele etmeyin! Zamanla hepsi yoluna girecek ve istediğiniz tekrarlara ulaşabileceksiniz. Dediğim gibi; kendinize izin verin ve bu rutine alışmaya çalışın ve hatta egzersiz yapıyormuş, sizi zorlayan bir şeyler yapıyormuş gibi değil de eğlenebileceğiniz şekilde bir şeyler yapmaya çalışın. Yaptığınız egzersizlerden verim almak için illaki spor salonuna gitmenize de gerek yok. Önemli olan ne olursa olsun, ne yaparsanız yapın sadece daha fazla hareket etmeye odaklanın ve hedefiniz bu olsun! 

Content/images/341431da-d369-4f4d-b9e8-a0d55a9d04b9.JPG

Bazı kişiler için spor salonuna gitmek odaklanmayı ve motivasyonu sağlar. Bu gibi bir durumda tabi ki spor salonları tercih edilmelidir. Nerede ve hangi şekilde kendinizi daha iyi hissediyorsanız orada daha fazla hareket etmeye çalışın, önemli olan daha fazla hareket edebilmeyi günlük yapabilmek ve alışkanlık haline getirebilmek.

Content/images/89174e22-a352-483e-ac14-a91b2142ce7c.JPG

Egzersiz saatlerinizi ve programınızı yoğun çalışma programınıza göre planlayın!

Özellikle çalışan anne ve babaların önlerindeki en büyük engel, zamanlarının kısıtlı olmasıdır. Bu durum sadece, anne babalar için değil günümüzde özellikle büyük şehirlerde çalışan herkesin sorunudur. Fakat bunun için yeterli zamanınız olmasını beklerseniz, egzersize zaman ayırmanız ve düzenli hale getirmeniz mümkün olmayacaktır.

Bunun için egzersiz programınızı, diğer görevleriniz gibi ciddiye alarak planlayın. Günlük saatlerinizi çıkararak, hangi zamanlarda daha fazla hareket edebileceğinizi programlamalısınız. Çocuklarınızla ve ailenizle yapabileceğiniz; bisiklete binmek, yüzmek gibi sportif aktiviteler planlayın ve bunları programınıza ekleyin. Gün içerisinde yaptığınız şeylere fiziksel aktivite ekleyin, iş yerinde asansör yerine merdiven kullanmak, kitap okurken bir salonda bisiklete binmek gibi. Bu, zamanla alışkanlık haline gelecek ve kendinizi sadece egzersize verebileceksiniz! Egzersiz programınızda aksaklıklar olursa, bir sonraki gün dengelemeye ya da o gün içerisinde biraz daha fazla hareketli olmaya çalışın. 

Not: Etraftan gelen saçma sapan yorumları, eleştirileri kafanıza takmayın, kulaklarınızı bu gibi olumsuz konuşmalara kapatın ve egzersizlerinize devam edin. Göreceksiniz, zamanla daha da iyiye gidecek, vücudunuz güçlendikçe daha iyi hissedeceksiniz!

Content/images/c1f0105f-a7d4-48ea-a4c1-e89070b7dc9f.JPG

Ben de, hemen hemen her gün spor yapan biri olarak, şu an ikiz bebeklerime hamileliğimin 36. Haftasının içerisindeyim. Doktorumun önerileri ve yönlendirmesi doğrultusunda hala spora devam ediyorum. Eşim ve ben sporcu olmamıza rağmen, bazen bize bile egzersiz yapmak zor geliyor, haftada iki akşam yüzmeye gidiyoruz. Diğer akşamlar yürüyoruz ve her sabah yoga ya da pilates yapıyorum. Her akşam özellikle yüzmeye gitmeden önce eşimle;

Ne yapsak gitmesek mi?

Sence? Ay dur bakalım, gitsek mi yaa? diye konuşurken kendimizi havlularımızı hazırlarken buluyoruz ve işte havuzdayız!

Content/images/621fc56b-02f4-4fe1-a11e-eab742537863.JPG

Havuz çıkışında da; oh be iyi geldi, iyi ki gelmişiz, süper oldu! diye konuşmalarımız devam ediyor. 

Hayatınızın her anında egzersiz yapmak için, kendinizi, birbirinizi, çevrenizdekileri motive edecek bir şeyler bulabilmeniz dileklerim ile.

Content/images/8bb6df51-8a9e-4edb-8412-5892eb3a507c.JPG

Nilüfer Senin

Pilates&Fitness Eğitmeni

‘’ Sayfada yer alan yazılar, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’