Sizin için önemli olan hedefler belirleyin: 

Hedefinize ulaşmak için,  kendi motivasyonunuzu da yüksek tutabilmek amaçlı, süreci küçük adımlara bölerek işe başlayın. Bu küçük adımların her biri elde etmek istediğiniz şeyi başarabilmek için birer araç, birer basamaktır. Belirlediğiniz bu hedefler, belli bir işin üstesinden gelmek için, odaklanmanıza ve çabalamanıza yardımcı olacaktır.

Content/images/5eb9dc7d-bcc1-4f8e-89b7-fbc321c2712e.jpg

Nereye gideceğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir yana çekilir. Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar fayda vermez. 

Hedefiniz yoksa fırsatları nasıl değerlendireceğinizi, yelkenlerinizi ne yöne çevireceğinizi bilemezsiniz. Olan kaçan bin bir fırsata olur.

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Plan belli ise geriye uygulamaya geçmek ve uygulamaya geçmek için de biraz cesaret gerekir.

Content/images/6c4d2203-ec42-4255-ae6a-06cc76081f37.jpg

Aristo’nun söylediği aslında işin özetidir, bir yol haritasıdır. ‘’Öncelikle kesin, açık ve pratik bir hedef, fikir ya da amaç. İkincil olarak, sizi başarıya götürecek olan imkân, bilgi, para, malzeme ve yöntemler. Son olarak tüm bu kaynakları sizi başarıya götürmesi için ayarlamak.’’ 

Kendinize birçok olası hedef bulabilirsiniz. Şimdiden düşünmeye başlayın. Bu süreçte detaylara fazla takılmamanızı öneririm. Fikirlerinizin içinde size en çok heyecan vereni tespit etmelisiniz. Bundan emin olduğunuzda, doğru hedefi seçmiş oluyorsunuz.

Content/images/0ec8561d-a7d5-4ecc-b9d4-be1a985df4d2.jpg

Doğru hedef sizin için en anlamlı olanı, kendinizi en iyi şekilde geliştirebileceğini düşündüğünüzdür. Hedefe ulaşabilmek için küçük adımlara bölmeniz gerektiğini söylemiştim. Daha sonra bu küçük adımları bir sıraya koyarak her biri için bitiş tarihi belirlemek çok faydalı olacaktır. Bu süreçte karşımıza birçok engel çıkacaktır. Bu engeller bizim ne kadar kararlı olduğumuzu test etmek için bir araç olarak görülmeli ve bunların üstesinden gelmeliyiz. Hedefimizi belirledikten sonra çıkan yol haritası eşliğinde kolları hemen sıvamalı, kendimize de bu hedefe ulaşacağımıza dair söz vermeliyiz.

Content/images/a800882a-7fe5-408a-871f-e72e45a569de.jpg

‘’Çoğumuz için en büyük tehlike, hedefi yukarı çekip ulaşamamakta değil, çok aşağılarda tutup ulaşmaktadır’’ Michelangelo

Sevgiler,

Meral Benimser