Dün akşam izlediğim bir video sonrasında, keşfedilmeyi bekleyen tahıllar hakkında bir araştırma yapmaya karar verdim. Bazılarını marketlerin raflarında görmeye ve evlerimizde kullanmaya başladık bile.

KİNOA

Salataların üzerine çok yakıştırdığım kinoa ile başlayalım.

Bundan 4 yıl önce Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü 2013 yılını ‘’ Uluslararası Kinoa Yılı’’ olarak ilan etmiş. Amerika ve Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan kinoa ülkemizde yeteri kadar tanınmıyor. Ben de bu tahılla, bu yıl tanışıp, mutfağıma dahil ettim. Besin değeri oldukça yüksek olan kinoa vücudumuz için gerekli olan tüm aminoasitleri bünyesinde barındıran, tam bir protein kaynağıdır. Pirinç gibi pişirilebiliyor ve pişme süresi pirince göre daha kısa oluyor. Ben suda haşlayarak salataların üzerine koymayı tercih ediyorum.

Content/images/20d521d6-4a08-4158-aebf-a3bc1a691118.jpg

Tam bir protein kaynağı olan kinoa, ayrıca glüten de içermemesi sebebi ile glütensiz diyet uygulayan kişilerce tercih ediliyor. Tam protein içeren bitkilerin sayısı çok azdır. Vegan ve vejeteryan beslenme için gayet uygun bir besindir. Kinoa diğer tahıllara oranla, iki kat fazla lif içermesi sebebi ile sindirimi ve kan şekerini düzenlemeye de yardımcı oluyor. Kinoa da yüksek miktarlarda bulunan magnezyumun damarları rahatlatması özelliği ile migren hastalarına önerilmeye başlanmış. Ayrıca bir antioksidan özelliği olan manganez de kinoada mevcut ve kırmızı kan hücrelerini koruyor. Kinoayı hayatımıza dahil etmemiz için geçerli birçok sebep var.

Content/images/e73f421b-0841-4566-a030-e8e1baa54949.jpg

Sırada bu yazıyı yazmama sebep olan videoda gördüğüm tahıl var.

TEFF

Ortalama haşhaş tohumu boyutlarında, dünyanın en küçük tahılıdır. Kalsiyum, demir ve lif açısından çok zengin, yine bir protein deposu ve kinoa gibi glütensizdir. Tadı kestaneye çok benzer.

Content/images/1087f63b-6a2c-4ad5-a587-29a15fadd3f4.jpg

Yüzyıllardır Kuzey Afrika’da yetiştirilen ve ancak yirminci yüzyıl sonrasında dünyanın diğer yerlerine yayılmaya başlayan Teff, metabolizmayı hızlandırıyor, kan şekerini ve insülin direncini de dengeliyor. Bu kadar değerli tahıllar neden yıllarca gizli kaldı anlamış değilim.

Teff, pişirme şekli ile kinoa ya çok benziyor. Tohum olarak tüketilebildiği gibi, öğütülerek un halinde de kek, kurabiye ve ekmek yapımında kullanılıyor. 

Content/images/22916488-ccfa-43b3-b57d-27610cb33b24.jpg

Akşam, teff unu kullanılarak ekmek ve krep yapılışını izlemiştim. Çok lezzetli görünüyordu. İlk fırsatta alıp, denemem gerekiyor. Bu süper tahılın faydaları saymakla bitmiyor gerçekten.

Content/images/3ab4f3b1-65d1-4e46-bef0-bf53f42371a7.jpg

SİYAH PİRİNÇ

Çin hükümdarlarının özel besini…

Bu yüzden uzun yıllar sadece zengin mutfaklarında yer almış. Beyaz ve kahverengi pirince göre besin değerlerinin daha yüksek olması sebebiyle günümüzde sıkça kullanılmaya başlanmış.

Türkiye’de ise ilk kez Edirne’ de üretilmiş.  Bu tahıla siyah rengi veren renk pigmentleri, yüksek antioksidan ve önemli miktarda E vitamini içeriyor. Bu özellikleri sayesinde hücreleri koruyarak, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunuyor. Amerikan Kimya derneğinin çalışmalarından yola çıkarak; bir kaşık siyah pirincin, bir kaşık böğürtlen ve yaban mersinine göre hem daha az şeker,  hem de daha fazla lif, E vitamini ve antioksidan içerdiği belirtiliyor. Bu özellikleri sayesinde; yaşlanma etkilerini ve kırışıklıkları azaltıyor. 

Content/images/08db3e39-a330-4a5e-a53a-3da34668b8e7.jpg

Ayrıca tamamen doğal ve genetiğiyle oynanmamış bir tahıl olan siyah pirinç veya bu pirinçten elde edilen kepeğin kahvaltılık gevreklerde ve kurabiyelerde tüketiminin arttırılmasının faydalı olacağı uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Besin değeri yüksek, magnezyum, demir, lif açısından çok zengin bir mineral deposu olan siyah pirinçten salata veya pilav yapılarak da fayda sağlanması mümkündür.

Bir süredir market raflarında yerini aldı. Sanırım siyah pirinci de artık mutfaklarımızda bulundurmalıyız.

Content/images/981c1578-26ef-4048-a721-9e84084fcfd8.jpg

KANIWA

Kaniwanın geçmişi taa Aztek’ lere kadar dayanmaktadır. Kızıl kahve tonlarındaki tohumun tadı kavrulmuş fındığa ya da cevize benzer diyebilirim. Protein, aminoasit, demir, lif, kalsiyum açısından zengindir, glüten içermez. Mükemmel bir tahıldır.

Tohumları kinoanın hemen hemen yarısı kadardır ve birbirlerine akrabadırlar. Aralarındaki en temel fark ise kinoada bulunan saponin maddesinin kaniwada bulunmamasıdır. 

Content/images/3ec27388-6961-41ea-9761-c0daf16966f8.jpg

Sağlıklı yaşama özen gösteren kişilerin beslenme programlarında, kaniwa ile yapılmış gevreklerle hazırlanan kahvaltılar yerlerini çoktan aldı.

Tabi bu süper tahıl ile lezzetli meyve ve sebze salataları yapmak, bulguru kullandığımız şekilde de kullanabilmek mümkün.

Content/images/22e4d73c-d979-4c1a-97d1-627d757b0555.jpg

İnsanlık tarihine göre eski,  bizim mutfaklarımız için çok çok yeni olan bu süper tahıllar yirmi birinci yüzyıl mutfaklarının superstar adayları. Daha birçok süper besin hayatımıza girebilmek için tekrar keşfedilmeyi bekliyor. Bunlar benim hayatıma dahil etmeyi düşündüklerim ya da dahil ettiklerim.

Meral Benimser

'' Sayfadaki yazılar, bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. ''