Merhabalar,

Antakya Harbiye’de geçtiğine inanılan güzel Daphne’ nin defne ağacına dönüşümünün hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Nehir tanrısı Peneus’ un güzel kızı Daphne erkeklerden nefret ediyor, amaçlarının sadece ona sahip olmaktan başka bir şey olmadığını düşünüyordu. Bu yüzden hayatı boyunca evlenmemeye yemin etmişti.

Content/images/7231c4ae-1b0f-4a06-8e93-3a989c4499e3.jpg

Günlerden bir gün, Daphne ormanda dolaşırken, ışığın ve müziğin tanrısı Apollon, Daphne’ yi görüp ona deli gibi aşık olmuş ve onu takip etmişti. Bunu fark eden ve erkeklerden nefret eden Daphne, olabildiğince hızlı koşarak, Apollon’ un ona söylediği hiçbir söze kulak asmadan, arkasına bir kez bile dönüp bakmadan ondan kaçmaya çalışmıştı.

Daphne  ‘’ Hepiniz aynısınız. Tek amacınız bana sahip olabilmek. Beni tanımıyorsun bile…’’ dedi.

Apollon Daphne’ nin dilinden dökülen bu sözlere karşılık ‘’ Evet, seni tanımıyorum ama tanımayı gerçekten çok isterim. Diğerleri kim, bilmiyorum ama ben onlar gibi değilim, hem ben bir tanrıyım ve sadece seninle konuşmak istiyorum’’ demesine rağmen Daphne bir kez bile dönüp Apollon’ a bakmamıştı.

Baksa, belki böyle olmazdı…

Apollon insanı şaşırtacak kadar yakışıklı, uzun boylu, güçlü, altın bukleli, gülümsemesinin ışığı inanılmazdı…

Content/images/df4cdd70-3773-466f-9d8e-746f43b318b4.jpg

Tanrı olması ihtimaliyle iyice endişeye kapılan Daphne, daha da hızlı koşmaya çalışmıştı.

Ama artık dayanabilecek gücü kalmadığında, Toprak Ana ve Nehir tanrısı babasından yardım istemişti.

‘’ Toprak Ana! Beni ört, beni sakla, beni koru. Baba! Doğa üzerindeki gücünü göster ve beni erkeklerin bir daha rahatsız edemeyeceği şekilde değiştir.’’

Ve işte tam o anda Apollon’ un gözleri önünde Daphne’ nin vücudu ağırlaşmış, ayakları toprağın içine gömülmeye başlamış ve o narin vücudu kabuk bağlamıştı.

Apollon çok üzgün bir şekilde ağlarken, ağaca dönüşen güzel Daphne’ ye duyduğu saygıyla, izin isteyerek mis gibi kokan yapraklarından alarak kendisine bir taç yapmıştır. 

Content/images/3ff86b4a-501c-437b-864e-fccf340b73dd.jpg

Apollon’ u takip eden tüm diğer Yunan tanrıları da, Defne’ den taçlar takmaya başladılar. Bu taçlar, verilen kişiye duyulan saygının bir simgesidir.

Content/images/5f29b699-5a9d-477a-b20f-c1a1dd6b980c.jpg

Sevgiler,

Meral Benimser