Zerdeçal genellikle Asya kültüründe kullanılan bir baharattır, aynı zamanda köri yapımında da kullanılır. Fakat yemeklere tat ve renk katmasının yanı sıra,antioksidan, iltihap sökücü, antikanserojen ve antidepresan özellikte bir çok faydası bulunmaktadır.

Günlük diyetinizde kullanabilmeniz amacıyla burada sizlere faydalarını açıklayacağız, böylece bu baharatı, hindistan cevizi ve zerdeçallı tart, enerji veren buzlu içecek veya hint içeceği gibi  herkesin bayılacağı lezzetli ve özgün tariflerde kullanabileceksiniz.

Zerdeçal (curcuma longa) zencefille aynı baharat familyasına aittir. İlaç yapımında kullanılan parçaya köksap adı verilir. Tarih boyunca Doğuda kullanılmasına rağmen,  Batıda da daha yaygın olarak, doğal katkı ve şifa maddesi olarak kullanıldığı gibi yemeklerimizde de kullanılmaya başlanmıştır.

Content/images/bdd19ec1-edbb-4913-a5dc-096e43f55418.jpg

Zerdeçalın Faydaları

Antikanserojen: Zerdeçal çok sayıda çeşitli tümörlerin büyümesini önleyenantikanserojen bileşenler içermektedir ve ayrıca kanser ilacı kullanırken yan etkilerin azaltılmasında etkin rol almaktadır.

İltihap Sökücü: İçerdiği kurkumin bileşeni yüksek derecede iltihap sökücü özelliktedir, bu yüzden romatizma, fibromiyalji, kronik yorgunluk ve ağrı vb. sorunları olan kişiler için tavsiye edilmektedir. Ayrıca solunum ve idrar sistemlerinde oluşan iltihaplara karşı da çok etkilidir.

Antioksidan: Zerdeçal, hücreleri oksitlendiren ve yaşlandıran, vücuttaki serbest radikallerin etkilerini nötrleştirir.

Sindirim: Zerdeçal mide toniği gibi hareket eder, sindirim işlemini hızlandırır ve mide yanması, ülser, gastrit ve benzerleri ile mücadele eder.

Karaciğeri ve mesaneyi korur, safra kesesi taşı oluşumunu engeller ve siroz veya sarılık gibi ciğer hastalıklarının oluşumunu engelleyebilmektedir.

Antidepresanlar: Yapılan bir çok çalışma zerdeçalın doğal antidepresan gibi çalıştığını ve stresle mücadeleye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Enfeksiyonla mücadele eder: Zerdeçal antimikrobik ve antiseptiktir.

Content/images/945c781c-f773-4ff9-801d-6c8c7a265b6f.jpg

Nasıl alabilirim?

Daha önce bahsedilen faydaları alabilmek için zerdeçalı günlük olarak kullanmanız gerekir. Öz, kapsül veya tablet şeklinde kullanabilir veya basitçe günlük menünüzde kullanabilirsiniz.

Bu durumda, zerdeçalın yemekleri sarıya döndürdüğünü ve hafif bir tat kattığını bilmeniz gerekir. Fakat bu baharatı her tür çorba, krema, türlü, pilav, makarna veya sos yapımında kullanabilirsiniz. Hatta kek, buzlu içecek, tart ve muhallebi gibi tatlılara katabilirsiniz.

Tavsiye edilen miktar günlük bir tatlı kaşığıdır.

Cilt sorunları için bölgesel olarak uygulayabilirsiniz, bunun için su ve hatta biraz kil ile birlikte bir macun hazırlayın. Sedef hastalığı veya egzama gibi hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır.

Herhangi bir tedavi uygulamadan önce mutlaka bir doktora veya terapiste danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Content/images/81e7506f-64d0-4bb5-aaba-4d5a7bbce870.jpg

Enerji verici buzlu içecek

Bu buzlu içecek sizi sabahları enerjiyle dolduracak. Tek yapmanız gereken aşağıdaki malzemeleri karıştırmak:

Süt veya bitki bazlı bir içecek

Zerdeçal

Bir adet olgun muz

Çekirdeği çıkarılmış hurma

Dövülmüş badem

Bu içecek çocuklara, atletlere ve fiziksel veya zihinsel ihtiyaçları olanlara tavsiye edilir.

Content/images/2cc466f3-a6c5-4880-a108-70b8b718eeca.jpg

Hint İçeceği

Baharatların iyileştirici faydalarının tadını çıkarmanın sağlıklı ve lezzetli yollarından birisi de baharatlı bir içecek hazırlamaktan geçmektedir. Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız vardır:

Süt veya bitki bazlı süt (pirinç, yulaf ezmesi vb.)

Zerdeçal

Tarçın

Zencefil

Yıldız anason

Limon ve/veya portakal kabuğu

Bal

Süt veya bitki bazlı sütü baharatlarla ( her bir litre sıvı için her bir baharattan yaklaşık bir çay kaşığı kullanılmalıdır ) 10 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında en az 10 dakika dinlendirin. Süzün ve buzdolabına koyun. Ilık veya soğuk olarak tüketin.

Content/images/b73b141f-95d5-4ee2-a73c-99ba4852ad1e.jpg

Hindistan Cevizi ve Zerdeçallı Muhallebi

Bu muhallebi yumurta içermediğinden, yüksek kolesterolü olanlar için mükemmeldir. Aynı zamanda zerdeçalın faydalarını da sunmaktadır. İhtiyacınız olanlar:

Hindistan cevizi sütü

Toz hale getirilmiş agaragar deniz yosunu

Zerdeçal

Bal veya agava nektarı

Hindistan cevizi sütünü agaragar, zerdeçal ve bal veya agave nektarı (miktarı damak tadınıza bağlı olarak) ile kaynatın. Arada sırada karıştırın. Kaynamaya başlayınca, karıştırmayı bırakmayın. İki dakika boyunca kaynatın ve ocaktan alın. Geniş veya küçük tabaklara koyun. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldırın. Üç saat sonra yemeye hazır hale gelecektir. Arzunuza göre üzerine hindistan cevizi serpilebilir.

Kaynak: Sağlığa Bir Adım