Bundan yıllar yıllar öncesinde, dünya henüz gençken mevsimler yoktu. Güneş ve yağmur bir ekmeği eşit olarak paylaşan iki kişi gibiydiler.

Demeter’ i önceki mitolojik hikayelerimizi ve yazılarımızı okuyanlar hatırlayacaklardır. Toprak ve bereket tanrısı olan Demeter büyüyen tüm canlılarla ilgilenirdi… Hatırlamak isteyenleriniz aşağıdaki linki tıklayarak Zeus’ un Kadınları adlı yazımızı okuyabilirler.

http://senokudiye.com/Home/Yayin/97

Content/images/12c40019-e397-42d6-b2ba-d3a88c12d50b.png

Demeter’ in Zeus ile olan evliliğinden güzeller güzeli Persephone adında, yeryüzünün ecesi bir kızı vardır.

Bir gün Persephone kırlarda dolaşırken, yer şiddetli bir şekilde ayaklarının altında sallanmaya başlar ve yeryüzü ikiye ayrılır.

Dört atın çektiği bir araba derin yarıktan çıkıverir ve Persephone’ u alıp çıktığı yarıktan tekrar içeri döner. Ve bu koca yarık aniden kapanıverir.

Content/images/15fcad56-80ca-4f56-9844-b5b21ba57574.jpg

Demeter kızına neler olduğunu bilemez ve büyük bir üzüntü yaşar. Bu üzüntüsü sebebiyle, yeryüzünde büyük bir kıtlık baş gösterir. Çünkü Demeter, tüm vaktini kızını aramakla geçirir. Bu sürede insanlar ve hayvanlar açlıktan ölmeye bile başlamıştır ama bunu fark edemez bile…

En sonunda tanrıların tanrısı Zeus Demeter’ i Olympos dağındaki sarayına çağırtır. Demeter büyük bir umutla Zeus’ a:

“ Kızımı kimin kaçırdığını mı öğrendin? “ der.

Zeus ise,  Persephone’ u kimin kaçırdığını en başından beri bildiğini söyler. Demeter kendisine bunca zamandır bunu söylemediğinden dolayı Zeus’ a büyük bir öfke duymaya başlar.

Zeus, kızının yer altı dünyasının ve ölülerin tanrısı Hades tarafından kaçırıldığını söyleyince; Demeter sinirden çılgına döner.

Content/images/b25de684-0076-49d8-b6ab-7594e6d457ec.png

Bunun üzerine Zeus, özel ulak tanrı Hermes’ i çağırır ve yeraltı dünyasına inerek, Persephone’ u geri getirebilmek için ne yapılması gerektiğini öğrenmesini ister.

Hades ve Persephone arasında daha ilk günden büyük bir aşk başlamıştır.

Persephone Hermes’ e,  Hades’ in ona çok iyi baktığını söyler fakat güneşi, gökyüzünü, ağaçları da çok özlemiştir.

Hermes, Hades’ e Persephone’ un geri dönmesi için ona izin vermesini söyler ama Hades ona deliler gibi aşıktır.

Content/images/adb102f6-ae8e-4d59-81a1-2d13072052ad.jpg

Hermes Demeter’ in çok üzgün olduğunu ve böyle devam ederse hiç kimsenin hayatını devam ettiremeyeceğini söyler. Bu Zeus’ un isteğidir. Zeus’ a kafa tutamayacağını düşününen Hades bir umutla:

’ Fakat yer altı dünyasında herhangi bir şey yemiş olan birisi asla yeryüzüne geri dönemez.  Bu kuralı çok uzun zaman önce Mireler koymuştu ve bu değiştirilemez. ‘’ der.( Mireler ile ilgili önceki yazımızı http://senokudiye.com/Home/Yayin/220 linki tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Persephone bir gün Hades ile bir nar paylaşmıştır. Üzgün bir şekilde o gün altı nar tanesi yediğini söyler. Bu yeryüzüne bir daha asla geri dönemeyeceği anlamına mı geliyor diye kara kara düşünür.

Content/images/91bac19d-2eea-46c2-8201-8f9fab64d0e1.jpg

Onun yeryüzüne dönmek istemesine şaşırmış olan Hades’ e, annesini görebilmesi için ona izin vermesini söyler.

Hades, eğer onun yeryüzüne dönmesine izin verirse annesinin Persephone’ un bir daha oraya geri dönmesine izin vermeyeceğini düşünmektedir.

Birbirimizi asla göremeyeceğiz…” der.

Content/images/40a92e87-d054-47a0-98c1-aff844183bea.jpg

Çaresizce birbirine bakan bu aşıkları görünce Hermes:

“ Bunun yalnızca bir çözümü var. Her yediği nar tanesi için yani, yılın altı ayında Persephone senin yanında kalacak. Diğer altı ayı da annesinin yanında geçirecek. “ der.

Content/images/732044a2-eb22-4fc8-b5d8-5e7c6432ec19.jpg

O yıl, Persephone evine, annesinin yanına gelince Demeter’ in sevinciyle her yerde çiçekler açar, topraktan filizler fışkırır. Doğa canlanır…

Ama Persephone’ un ayrılma vakti yaklaşınca yapraklar sararmaya, çiçekler solmaya ve güneş eskisi kadar parlak olmamaya başlar. Ağaçlardan yapraklar yavaş yavaş, tıpkı gözyaşları gibi dökülür. Persephone’ un yer altı dünyasında Hades ile birlikte yaşadığı altı ay boyunca, Demeter ile birlikte doğa da yas tutar…

Content/images/d0f62594-a96d-4597-a0b9-94a6679b868b.jpg

O gün bu gündür bu döngü devam eder. Yaz yaklaştıkça Demeter kızına kavuşacağı için yeryüzü hayat dolu şarkılarını söylemeye başlar, kış yaklaşınca ise hüzün kaplar tüm doğayı. Üzgün bir şekilde baharın ve Persephone’ un geri gelmesi beklenir.

 

Meral Benimser