Bebeğin omurga açıklığı ile doğması anlamına gelen bir hastalıktır.  Bu hastalık hamileliğin ilk ayında omurganın kapanma ve içindeki omuriliğin korunması sırasında yaşanan bir anomalidir. Bunun sonucunda omuriliğin içindeki sinirler zarar görebilir ve ömür boyu sürecek felçler görülebilir.

Türkiye’ de her yıl yaklaşık 5000 bebek, spina bifida hastalığıyla doğmaktadır.

Sinir Sistemi Kusurları

Hasta omurilik hasarlı ise genellikle idrar ve dışkı tutamama, hissetmeme ve bacaklarda çeşitli duyu ve motor kaybı ile yürüyememe gibi sinir sistemi hasarı ile ömür boyu tedavi görmek durumunda olacaktır. Bazen başta su toplaması ( hidrosefali ) de görülür.

Content/images/65bb9da1-34ea-421e-a1fc-93eba3b2808d.jpg

Önlemek Mümkün mü?

Planlı gebeli ve düzenli Folik asit vitamini kullanmak bu hastalığı %70 oranında önlemektedir. Gebelik sırasında gelişmiş ultrason cihazları ile tehşis konulmaktadır.

Hamilelikten önceki 3 ay ve hamileliğin ilk 3 ayında folik asit kullanılarak bebeği yaşam boyu tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç duyacağı bu hastalıktan korumak mümkündür.

Folik asit bir B vitaminidir. Özellikle yeşil yapraklı taze sebzeler, ahududu, böğürtlen, portakal gibi meyveler; tahıllar, ay çekirdeği, baklagiller; fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar; süt ürünleri, karaciğer ve mayalanmış yiyeceklerde bulunur ve vücutta depolanmaz.

Content/images/a0b8e850-1066-42d6-baa5-a6b525986afc.jpg

Niçin Folik Asit Kullanmalıyız?

Yeterli ve dengeli beslenmeniz yeterli folik asit aldığınız anlamına gelmez. Folik asit vitamini gebe kalmadan üç ay önce alınmaya başlandığında Spina Bifida gibi bazı doğumsal kusurları %70 oranında önler. Gebeliklerin hemen hemen yarısı planlanmadan olmaktadır. Bu nedenle doğurgan çağdaki tüm kadınların özellikle gebe kalmayı planlayanların her gün folik asit vitamini kullanması gerekir.Gebelik sırasında da folik asit kullanımına 3.ay sonuna kadar devam edilmelidir. Uzun süreli kullanımın vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur. Aile hekiminize ve eczacınıza danışınız.

Content/images/dad9c9e2-d7db-4bea-83b9-4790e1432374.jpg

Maslak Rotary Kulübü Bilgilendirme Spotu

“ Dünyada ve ülkemizde önemli Anne ve Çocuk Sağlığı problemlerinden biri olan, bebek ölümlerinde kalp rahatsızlıklarından sonra ikinci sırada gelen doğumsal sinir sistemi kusurları ve onlardan en önemlisi olan Spina Bifida ( Ayrık ya da Açık Omurga ) hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Maslak Rotary kulübü bir çalışma başlattı. Neden bu konuyu seçtik ?

Çünkü gebelikten 3 ay önce bir B vitamini olan Folik Asit kullanmaya başlayarak bu hastalığı %70 oranında önleyebiliyoruz. Türkiye’ de her yıl 5000 bebek bu kusurla doğmakta ve bu bebeklerde felçler, idrar ve böbrek problemleri gibi birçok sorun ortaya çıkmakta. Eğer bu konuda bilgi sahibi olsalar; kesinlikle folik asit vitamini kullanılırdı.

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için risk almayın FOLİK ASİT vitamini kullanın. “  Lale Biçe

Content/images/97f275b4-ddd2-4ac9-b885-6d623440ee9a.jpg

2420. Bölge İstanbul Maslak Rotary Kulübü S.B. Farkındalığı arttırma Projesi

Bu yazının bilimsel içeriği Türkiye Spina Bifida Derneği tarafından hazırlanmıştır/ www.spinabifida.org