K vitaminini küçümsemeyin: Hangi besinlerde bulunur ve faydaları nelerdir?

Dikkate aldığımız başlıca vitaminlerin arasında, K vitaminini es geçebiliyoruz. Daha çok aşina olduğumuz; bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren ve kemiklerimizi güçlendiren A ve C gibi vitamin gruplarının yanında K vitaminini de incelemeye almak oldukça önem taşıyor.

K vitamini vücudun kendini yenileme aşaması için gereklidir.

K vitamini vücudumuza ne tür katkılar sağlıyor? 

1. Vücudumuzun kan pıhtılaşmasını düzenlemeye yardımcı olur: Her daim dışsal darbelere açık olan vücudumuzun asıl savunma mekanizması olan K vitamini; vücudun kendini yenileme aşaması için gereklidir. Dışsal darbeler sonucu “kan pıhtılaşmasını” düzenlemesi sayesinde herhangi bir yara sonucu kanamanın durdurulmasında etkili olur. Ayrıca vücudunuzdaki “sebepsiz” ve kalıcı morlukların oluşmasını önler.

Content/images/a4ad3d8c-d0f3-4c83-9184-c055aca79323.jpg

2. Kemiklerinizi güçlendirir: K vitaminin bir başka özelliği ise kemiklerinizin kuvvetlendirmesidir. Bu sayede, kemik kırılmalarını önler ve olası hasar sonucu kemik dokularının onarım süreçlerini hızlandırılmasında etkisi vardır.

3. Karaciğere ve kalp damar sağlığına faydalıdır: K vitamini tüketimi, karaciğerdeki bir çok sebepten dolayı oluşabilecek (aşırı früktoz, işlenmiş karbonhidratlar tüketimi, diyabet vb.) yağlanmayı önler. Ayrıca kalsiyumun damarlardan atılmasını sağlayarak damar sağlığını sürdürülebilir kılar.

K vitamini bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir ve kemiklerimizi güçlendirir.

K vitamini hangi besinlerde bulunur?

K vitamini denince aklımıza “yeşil” rengi gelsin! Çoğu yeşil sebzenin içerdiği K vitamini ihtiyacımızı gün içinde tükettiğimiz besinlerle karşılayabiliriz. K vitamini içeren besinler başlıca şunlardır;

Content/images/082972bd-277d-4720-aa0d-b461f082137b.jpg

Brokoli

Lahana

Kabak

Bezelye

Ispanak

Karnabahar

Maydanoz

Bamya

Marul

Kuşkonmaz

Content/images/1a4c7337-bc28-403b-b6f7-94184a5866ed.jpg

Bu tür yeşil sebzelerin yanında ayrıca;

Yumurta sarısı

Yoğurt

Havuç

Yaban mersini

Kuru erik

Yeşil çay

Kivi gibi besinler de günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılar.

 

Kaynak: www.uplifers.com

 

“Sayfada yer alan yazılar, bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.”