İnsan vücudu hareket üzerine tasarlanmış mükemmel bir makinedir!

Vücudunuzu keşfedin, işleyişini öğrenin. Bize emanet edilen ve hayatımızı geçirdiğimiz bedenimizin her parçası hareketli ve birbiri ile etkileşimlidir; kalp kan pompalar, bağırsaklar besin emilimini, akciğerler nefes alıp vermemizi sağlar, damarlarda kanımız dolaşır ve beynimiz birçok işlevi birlikte yerine getirebilir. Bütün bu mükemmel işleyişe sahip kişiler olarak bizlerin görevi sadece vücudumuza iyi bakmaktır, ona iyi davranmak ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Bu yüzden, sağlıklı hareket temellerini öğrenerek bu makinenin işleyişini daha iyi bir hale getirmek bizim elimizdedir.

Content/images/bc7645f1-7eff-453f-8490-c6a69373567b.JPG

Mesela spor yapmak… Günümüzde spor yapmak denince birçok kişinin aklına, ciddi miktarlarda para harcayarak gidilen büyük spor salonları geliyor. Evet, bu da bir alternatif, neden olmasın? Ama diyelim ki, maddi imkansızlıktan veya zamansızlıktan dolayı olamadı, ne yapmak gerekir?

Content/images/67856eee-d0da-4ad3-941c-e4d9bdb7cca5.JPG

Mümkünse iş yerinize yürüyerek ya da bisiklet ile gidebilirsiniz. Ayy çok terlerim ben diyorsanız, akşam yemeklerinden sonra yarım saat mahallenizde yürüyüş yapabilirsiniz. Bu da mı olmadı? O zaman size başka bir alternatif daha: internet. Herkesin elinin altında akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar mevcut. Bu sayede dünyanın en iyi spor eğitmenlerinin bile eğitim programlarını takip edebilirsiniz. Zaten bu tarz programları zaman darlığı olan insanlar için hazırlıyorlar. Hepimizin bildiği ama uygulamadığı daha birçok pratik hareket etme seçenekleri var ama maalesef yapamıyoruz, yazık ediyoruz.

Content/images/bda00549-62dd-44c0-a063-995eb658bb3c.JPG

Bana her zaman sorulan bir soru : ‘’Hocam, peki bu yeterli olur mu?’’ Her sorulduğunda cevabım aynıydı: - Hiçbir şey yapmamaktansa (derin bir sessizlik olur.) evde otururken kollarınızı indirip kaldırmanız bile bu mükemmel sistemi harekete geçirmek için bir başlangıçtır.

Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

Göreceksiniz bedenen, ruhen ve zihnen mükemmel hissedeceksiniz.


Content/images/0df42583-ad0b-4bcd-9676-1b81aeea0cb3.JPG

Sporla, sağlıklı günler.

Nilüfer Senin

Pilates &Fitness Eğitmeni

‘’Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’