O kadar ilginç ve güzeldir ki Yunan Mitolojisi, okurken kendinizi masal aleminde buluverirsiniz. En sevdiğim mitolojik hikayelerden birini kısaca sizinle paylaşacağım ve cumartesi keyfinize keyif katacağını düşündüğüm mitolojik hikayeler dizisine başlamış bulunmaktayım.

Tarihin bilinen ilk güzellik yarışması, ilk rüşvet olayı ve de Truva savaşının başlangıç noktası olan bir düğüne davetlisiniz; Tanrıça Thetis ve ölümlü Peleus’un düğününe. Zeus tarafından yapılan bu düğüne su perileri dahil olmak üzere tüm tanrılar tanrıçalar davet edilir bir kişi hariç: Nifak Tanrıçası Eris.

Düğünü haber alan Eris ortalığı karıştıracak çok güzel bir plan hazırlar, üzerinde “ EN GÜZELE” yazan altın elmayı düğünün ortasına atar. Elmayı gören Hera, Afrodit ve Athena sahiplenmek ister. Zeus nasıl büyük bir hata yaptığını o an anlamıştır. 

Content/images/e1c8b030-3efb-45df-bce0-a837a98dfd36.JPG

Üç güzel tanrıça arasında yarışma düzenlenir. Zeus seçimi kendisinin yapamayacağının farkında olduğu için seçimi yapabilecek birine ihtiyaç duyar. İşte Paris, tam da bu sırada devreye girecektir.

Paris (Alexandros) Troia kralı Priamos’un oğludur. Ülkesinin başına felaket getireceği kehaneti üzerine, doğar doğmaz ölmesi için İda Dağı’na bırakılmış, sağ kalmayı başarınca, Priamos’un hizmetkarı tarafından gizlice büyütülmüştür. Paris dağlarda çobanlık yaparak yaşamına devam etmektedir.

Zeus, Paris’i görevlendirmek üzere Hermes’i (hırsız ve ticaret tanrısı) İda dağı’na gönderir ve Paris’i getirtir. Paris, bir ölümlü olarak kendisine verilen kutsal görevden gözleri kamaşmış halde Olympos’a gelir ve büyük savaşın ilk adımı atılır.

Content/images/9c736c18-5e19-4883-9614-c271a89c0fdb.JPG

Paris’in karşısına geçen üç güzel tanrıçadan önce Hera Paris’e yaklaşır ve kendisini seçerse ona Asya İmparatorluğunu vereceğini söyler. Hera’dan sonra Athena teklifini sunar ve kendisini seçerse bilgelik ve tüm savaşlarında kahramanlık vereceğini söyler. Son olarak Afrodit, kendisini seçerse dünyanın kendisinden sonra gelen en güzel kadınını ona vereceğini söyler. Bu üç teklif içinden Paris, Afrodit’i seçer ve altın elmayı ona verir.

Dünyanın en güzel kadını Sparta kralı Menelaos’un karısı Helene’dir. Paris bir gemi ile Sparta’ya gider ve kısa sürede Helene ile birbirlerine aşık olurlar. Menelaos’un olmadığı bir günde Helene tüm hazinesini toplar ve Paris ile birlikte Troia’ya kaçarlar. 

Content/images/b01bb98f-77f7-4511-b3f0-33fbce3d6446.JPG

Bu olayın ardından karısı kaçırılan (veya kaçan) Sparta Kralı Menelaos, ağabeyi Agamemnon başkanlığında tüm Akha krallarını toplar ve onları Troia’ya saldırmak ve Helene’yi geri almak için ikna ederler. Böylece tüm Akha ordusu gemileri ile toplanırlar ve Troia’ya doğru sefere çıkarlar. 10 yıl süren savaş başlamış olur.

Content/images/aadc5c9a-6e0f-40b0-9058-c1bf1bea36fc.JPG

Metindeki bazı bölümler, Doç. Dr. Yasemin Polat’ın yazısından alıntı yapılmıştır.

Keyifli hafta sonları,

Hüsniye Balkan