''OLABİLECEĞİNİZ ŞEYİ OLMAK İÇİN,

ASLA GEÇ DEĞİLDİR''

George Eliot


İlk önce kendinize merhamet gösterin: 

Merhamet, bir insanın sahip olduğu en değerli erdemlerden biridir. Sözlükteki anlamı: Acıma, esirgeme, koruma, sevgi gösterme, yardım etmedir. İnsanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren acıma duygusudur. ‘’Merhamet hava gibi su gibi muhtaç olduğumuz iksir. Baş aşağı bir cemiyeti baş yukarı edecek bir kuvvet…’’ der Necip Fazıl Kısakürek.

‘’Acımasız olan biz değildik, yaşadığımız dünya, yaşadığımız çağ, bütün bir insanlıktı. Biz, bu vicdanı, bu merhametini yitirmiş dünyayı hale yola koymaya çalışıyorduk. Ama bu iş romanlarda anlatıldığı kadar kolay değildi…’’

Sevgi duygusu ile birlikte gelişen bu duygu, eminim ki; birçok kişinin düşüncesine göre, insanı insan yapan en önemli duygudur. İnsan insanın yüreğine muhtaçtır.

“Yaratılmış ne varsa şefkat yolunda, güneşte onun gölgesi olacaksın, soğukta hırkası, açlıkta ekmeği.”

Content/images/eac7d66e-9d64-474c-8b5c-b5ba1d16c164.png

Kaybedilmiş özgüveni geri kazanabilmek için, kendimize merhamet göstermemiz gerektiği ilk sıralarda yer alıyor. Merhamet iyileştirici bir ışıktır. İnsan kendini sevmezse başkalarını sevmez, insan kendine merhamet etmezse başkalarına merhamet edemez. Kendine karşı merhamet ve sevgi duyabilen bir insan, diğer insanların yüreklerine dokunabilir, hem maddi hem manevi yardımda bulunabilir. Bir düşünün dünyadan merhamet duygusu yok olsa neler olurdu?

Content/images/ee37767b-7c4c-45be-8540-2555498e72ff.jpg

ilk önce kendi yüreğimize dokunmalıyız…

Kendimizi olur olmaz eleştirip, ağır ithamlar da bulunmamalıyız. Sürekli kendimizi, kendimize ya da bir başkasına şikayet etmemeliyiz. Mükemmel olmak isteğimizden vazgeçmeliyiz, ne demişler;

‘’ Her zaman inandığım bir şey vardır; merhametli olmak, mükemmel olmaktan çok daha iyidir. (J. Brown)’’

Dünyamızı güzellik, iyilik, merhamet kurtaracak: Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

Sevgiyle,

Meral Benimser