Bir önceki yazımda spora başlamayı ertelemeyin ya da spor yapmaya üşenmeyin diyerek küçük bir uyarıda bulunmuştum. 

Hayatımızın ve sporun ayrılmaz bir parçası olan bir konu da beslenme düzenimizdir. 

Sağlıklı, düzenli ve yeterli beslenmek ne demektir ve nasıl olmalıdır?

Çok kapsamlı bir konudur bu! Anlat anlat bitmez, öğrendikçe daha çok öğreniriz. Herkesin günlük rutinine, alışkanlıklarına, öğrendiği şeylere, gezip gördüğü yerlere ve tanıştığı kişilere göre değişiklik gösterebilir. Hatta çoğunlukla, üşengeçlik seviyemiz ile doğru orantılı bir durumdur beslenmek. Portakalı soymaya üşendiği için yemeyen insanlar tanıdım bu hayatta! Zaten vitamini de kabuğunda. ( Daha neler göreceğiz bakalım! )

Beslenmek; açlık duygusunu bastırmak, önümüze gelen, elimize ilk geçirdiğimiz yiyeceklerle karnımızı tıka basa doldurmak ya da canımızın her çektiği şeyi gözün kapalı yemek içmek değildir tabi ki!

Buna; ‘’ Şekerin düşmüştür, başın döner yığılıp kalırsın, ay çok canım çekti. Ye yavrum ye bir yerin şişer Allah korusun, sen hamilesin iki kişilik (belki de üç) yemen gerekli bebeğin büyümez.’’ gibi üçüncü tekil-çoğul şahısların konuşmalarının da eklenmesi ile harika bir cümbüş yaşanır. Elinize ilk geçirdiğinizi ağzınıza atmak ve onu yutup, hoop diye mideye yuvarlamak mükemmel bir eylem haline gelir.

Content/images/4f87c58e-9695-4a6a-a076-07aa41e2c554.JPG

Düzenli ve sağlıklı beslenme tercihi, yetişkin bireylerin kendi sorumluluklarında olan bir eylemdir! Çocuklarınıza da bilerek ve isteyerek kötülük yapamayacağınıza eminim zaten. 

Beslenme; yaşam kalitenizi yükseltmek, sağlığınızı korumak, daha sağlıklı olabilmek, dinç kalabilmek ve kıpır kıpır yerinizde duramayacağınız enerjiye sahip olabilmek için, vücudunuzun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda alarak yapılması gereken bilinçli bir eylem olmalıdır.

Hiçbir şey için geç değildir. Hayatınızı hemen şimdi düzenleyebilirsiniz.

 ‘‘ Yok, bizden geçti artık, bari çocuklarımıza öğretelim.’’ derseniz, işte bu olmaz, uğraşmayın boşuna! Çocuğunuz sizden ne görürse onu yapacaktır. Ancak yetişkin hale gelip, bazı şeyler kafasına dank edince,  toparlanma ihtimali var tabi ama ya geçip giden zamanlar… huhuhuuu... Yazık yani. 

Content/images/8b61a2e1-ff40-4f0a-b00e-ed65ebe6a22f.JPG

Günlük hayatta hele ki büyük şehirlerde, bir sürü mutsuz ve asık suratlı, yürümeye bile üşenen, öfkeli şirin gibi dolaşan, iş yerine gider gitmez iki poğaça ve koyu bir kahve ile kahvaltısını yapan birçok insan görüyoruz ve hatta tanıyoruz da. Genelde ben, tanıdığım bu tarz beslenme alışkanlığı olan kişilere ve ya benimle spor yapan arkadaşlarıma, öğrencilerime ‘’ Allah aşkına sabah evde iki yumurta haşla, yanına bir parça peynir, zeytin al, bir dilim ekmekle, açık ve belki limonlu bir çayla yuvarla! ’’ diyorum.

İnanın ki, poğaça sırasında beklemekten daha kolay. Yani çok kasmaya da gerek yok. Hem o pastanelerin tuhaf kokuları üzerlerinize sinmemiş olur. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye ilk adım; peynir, ekmek, zeytin, yumurta ve çaydan ibaret. Bu kadar basit!

Etrafımızda zombiler gibi dolaşan kesim; ‘’Ay yumurta çok kokuyor! Kim hazırlayacak şimdi peyniri? Zeytini kaba kim koyacak? ‘’diye düşünen, üşengeçler ve bahane üretenler gurubu aslında. Poğaçanın yanında portakal suyu içince sağlıklı beslendiğini düşünen biri mi olmak, sabah kahvaltısını sadece kahve ile geçiştiren, ya da akşamüzeri olunca, ‘’Daha ağzıma bir yudum bir şey koyamadım neden kilo alıyorum?’’ diye sürekli yakınan, en güzeli de spora gelirken enerji versin diye çikolata-gofret yiyen biri mi olmak istersiniz? Daha neler neler düşünenler var etrafımızda. Karar verin, harekete geçin!

Content/images/815382e0-0925-4fc4-8ece-f1b76a7f616d.JPG

Dediğim gibi; aslında çok zor değil, basit olana geri dönün! Ona buna hava atacağım diye kasmayın, havanız batsın! İş yerine evden yemek götürmeyi ayıp sanan, ezik bir hareket olarak gören çok insan var. Aksine, bu bence çok havalı! Yani böyle yaparak, birçok kızın gönlünü çalıp, birçok erkeğe aman Allah’ım (OMG) yemek yapan bir kadın dedirtebilirsiniz! Bu devirde üşenmeden, ertelemeden yemek yapmak büyük bir nimet sayılıyor.

 

Bir önceki yazımı bitirdiğim gibi bitirmek istiyorum yine, yemek yapmaya üşenmeyin, yemek yapmayı ertelemeyin göreceksiniz mükemmel hissedeceksiniz.

Bunu söylemeden de bitirmek istemedim; düzenli, dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmek; beden, ruh ve zihin sağlığınıza iyi gelecektir.

Content/images/7c0d80de-0de9-43ad-90bc-08c6ac30f656.JPG

Sporla, sağlıklı günler.

Nilüfer Senin

Pilates & Fitness Eğitmeni

‘’Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’