KANSERDEN KORKMA !!!

Bilindiği gibi kanser, artık çağımızın hastalığıdır. En tehlikeli hastalıklar listesinde en başta gelmektedir. Kadınlarda görünen en yaygın türü ise meme ve rahim ağzı kanserleridir. Bende, erken yaşta meme kanserine yakalanan biri olarak kanserde erken tanının önemini herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski 35-40 yaş aralığı gibi düşünülse de bu yaş oranı her geçen gün düşüş göstermektedir. Bu yüzden erken tanı koyulabilmesi için, 20 yaşından itibaren tüm kadınların, kendi kendine meme muayenesini yapması önem taşıyor. Eğer aile içinde kanser öyküsü olan varsa, bu kontrollerin 25 yaşından itibaren doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Hiçbir şikayetiniz olmasa ve risk taşıyor olmasanız bile 30-40 yaş arası her kadının senede bir kere kontrollerini aksatmadan yaptırması zorunlu bir durumdur.

Content/images/2b273545-f3b6-4fbc-8830-f08dd9c2cab5.JPG

Peki nedir bu kontroller;

Meme kanserinde tıbbi olarak yapılması gerekenler doktorunuzun önereceği MR çekimi, meme ultrasonu, mamografi şeklindedir ve bunların yanında smear testi de istenebilir. Erken tanı için gerek görüldüğü takdirde hekiminiz biyopsi yöntemine de başvurabilir. Ayrıca kendi kendinize de meme muayenesi yapabilirsiniz. Nasıl yapabiliriz derseniz kolunuzu başınızın üstüne koyarak koltukaltınızdan itibaren 2 ya da 3 parmağınızla göğsünüzle beraber üzerinde gezinerek tespit edebilirsiniz. Ayrıca hekiminiz kanserden şüpheleniyorsa, kan testi isteyip, değerlerinizi inceleyerek kesin teşhisi size açıklayabilir. Aile içinde kanser öyküsü olan varsa zaten genetik olarak değerlendiriliyor ve bununla ilgili de detaylı testler yapılıyor.

Kanser riski taşıyan kişilere radyasyonsuz tarama yöntemi olarak MR önerilir. Tüm vücut taraması uygulanacaksa ilk olarak beyinden başlar, boyun ve akciğerlere doğru iner. Daha sonra karaciğer, pankreas, böbrekler ve karın içi diğer organların da incelenmesiyle tarama sonlandırılır.

Content/images/ad73cfd9-9cb9-43af-816b-e5720ba0c0b8.JPG

Meme ultrasonu ise; hasta yatar pozisyondayken yapılır. Memenin üzerine sürülen jel sayesinde görüntü elde edilen aparat, meme üzerinde gezdirilir. Ekrana gelen görüntüler incelenir ve şüpheli bir bulguya rastlanıldığı zaman kaydedilir. Bu şüpheli bulguların yapıları incelenir düzgün olup olmadıklarına bakılır. Kötü huylu kitlelerin yapısı, iyi huylu kitlere göre serttir. Bu teknik sayesinde kontroller ağrısız, acı duymadan ve radyasyon almadan uygulanıyor. Yan etkisi de bulunmuyor ve istenilen sıklıkta tekrar edilebiliyor.

Content/images/e2f747ba-0904-4071-baa2-0ca1feba7698.JPG

Bende 27 yaşında meme kanseri teşhisi konulan bir kadın olarak; 8 seneyi geride bıraktım ve diyorum ki yılmayın bu hastalığa karşı dimdik durun. O sizi yenemez bunu unutmayın. Beni yenemedi. Bu süreç içerisinde, moral ve aile desteği en büyük ve en değerli ilaçtır. Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer bunu unutmayın.

Sevgilerimle,

Ezgi Yörük Palabıyıklı

‘’Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’