Merhabalar;

Dünya çocuk kitapları haftası başlaması sebebi ile sizlere bugün, çocukluk çağında kitap okumanın faydalarından bahsetmek istiyorum.

Geleceğimizin güvencesi, yarının büyükleri: küçük hanımlar, küçük beyler,  bu yaşlarınızda edineceğiniz okuma alışkanlığı bütün hayatınız boyunca devam edecektir. Okumak güzel bir hobidir, fakat hobinin de ötesinde kendini geliştirmek, her gün yeni bir şeyler öğrenebilmek için güzel bir araçtır. Kitap okuma alışkanlığı gelecek günlerinizde sizlere birçok katkı sağlayacaktır. 

Content/images/e4dc469c-361b-4b0e-8e48-c548858d1e81.jpg

Düşünsenize, dünyadaki bütün icatlar büyük bir hayal gücünün eseridir. Küçük yaşlarda okunan, doğru kitaplar öncelikli olarak kitap ve okuma sevgimizin oluşmasını sağlar, hayal gücümüzü genişletir. Güzel cümleler kurarak, her durumda kendimizi daha iyi ifade edebiliriz. Ne istediğimizi bilen bireyler oluruz. Bilgi dağarcığımızı zenginleştirerek, anlama gücümüzü geliştirir, dünyayı daha iyi tanımamızı sağlar. Kitaplarla, ulaşamayacağımız dünyalara bir anda ulaşıveririz. Genel kültürümüz artar. Çünkü insanlar, bildiklerinin büyük bir kısmını okuma yoluyla elde ederler.

Content/images/20e42d58-e753-4a81-918a-789c07564d31.jpg

Ben illa ki hamur kağıda basılmış kitapları okuyun diye diretemem. Dijital ortamlarda da okumak çok faydalıdır. Belki de çağımız artık bunu gerektiriyor olabilir. Tabi ki kitapların o mis gibi kokusunu içine çekerek okumanın keyfi bir başkadır her zaman…

Content/images/0d55a43d-647f-481e-8345-b4a87d3247f5.jpg

Uzmanlar kitap okumanın çocukların dil, bilişsel, duygusal, sosyal gelişimlerine büyük katkı sağladığını söylüyorlar. Bu durumda işin büyük kısmı anne, baba ve öğretmenlerimize düşüyor. Bu konuda gelişme çağındaki çocuklarımıza örnek olmalıyız. Onlara okumanın sadece ders kitapları arasında boğuşmaktan ibaret olmadığını anlatmalıyız. Aslında kitap okurken ne kadar eğlenebileceklerini, kitapların farklı hayatlara, farklı dünyalara açılan birer pencere olduğunu fark ettirmeliyiz. Hayat yolculuğumuzda, daha çocukken okuduğumuz kitaplar hep bize eşlik ederler. Bu kitapların birinde mutlaka bir süper kahramanımıza rastlarız. Bu süper kahramanları kendimize yakın hisseder, bazen onlar gibi olabilmek için uğraşırız. 

Content/images/b32ad310-0271-4b15-bac9-1be48623794b.png

İşte yukarıda anlatmak istediğimin, tüm dünyada yaygınlaşabilmesi maksadıyla 1919 yılından beri, Kasım ayının ikinci pazartesi ile başlayan hafta ‘’Dünya Çocuk Kitapları Haftası’’ olarak kutlanmaktadır.

Ne dersiniz hayatımızdaki güzel çocuklara, bu hafta kapsamında güzel kitaplar hediye edelim mi? Aşağıda sizlere fikir verebilmesi için, her çocuğun okuması gerektiğini düşündüğüm birkaç kitap önerisi bulabilirsiniz. Çocuklara alınan her kitap, toprağa bırakılmış bir tohumdur. Vakti gelince yeşerir.

 

İnsan Ne ile Yaşar –Tolstoy

Şeker Portakalı -  Jose Maure De Vasconcelos

Sol Ayağım – Christy Brown

Oliver Twist – Charles Dickens

Çocuk Kalbi –Edmondo De Amicis

Küçük Karabalık- Samed Behrengi

Bir şeftali bin şeftali- Samed Behrengi

Örümcek Ağı - EB White

Kum kurdu –Asa Lind 

Alev Saçlı çocuk-  Christine Nöstlinger

Çocuklar okusun diye yazılmış öyle güzel kitaplar var ki, yukarıdaki listeyi hazırlarken bu kadar zorlanacağımı hiç düşünmemiştim. Umarım hediye kitap almaya karar verdiğiniz minik kalbin hayatını güzelleştirecek iyi bir kitap seçersiniz. Hadi iş başına!


Okumayı seven bir toplum yaratabilmek ümidiyle…

Meral Benimser