ÇOCUKLARIN GÜL YÜZLÜ DEDESİ MUZAFFER İZGÜ

Dünkü yazımda Muzaffer İzgü’ yü unuttuğumu düşünüyorsanız yanıldınız. Çocuk Edebiyatımızın usta kaleminin en güzel kitaplarından biri olan Ekmek Parası’ ndan bahsetmek istiyorum bugün sizlere.

Çocukken okuyup, unutamadığım yazarlardan ve bence yazarın yüzlerce eserinden en güzellerinden birisi ‘’ Ekmek Parası ‘’ adlı kitabıdır.

Eğer kitabı bilmiyorsanız, çocuk kitabı olduğunu düşünerek ön yargılı davranmayın çünkü yaşınız kaç olursa olsun, tekrar tekrar okuyabileceğiniz güzellikte bir kitaptır. Evet, yazarın ruhu çocuk kalmış, bu çok hissediliyor ve bence harika bir şey. Bunun yanında, öyle güzel bir anlatımı var ki ayakta alkışlanır. 

Content/images/5fc98e2f-e260-43b4-a6ab-1bcd53ed40aa.jpg

Okumamın üzerinden yıllar geçmesine rağmen etkisi hala üzerimde olan bu kitap, yaşanan bütün zorluklara rağmen, bir ailenin bir arada durabilmesini, daha çocuk yaşlarında hayatın acı gerçekleriyle tanışmış olan çocukları ve onların yaptıklarını anlatıyor.

‘’ ilk kez o zaman babamın gözlerinde yaş gördüm. Elini yıkılan evimize doğru uzattı, bir şeyler söylemek istedi, söylemek istedikleri boğazında düğümlendi, eli yavaş yavaş aşağıya indi, gözleri bir noktada, ıslak gözlerle baktı evimize…’’

Kitabımızın kahramanı, daha ilköğretim çağındayken, ailesinin imkansızlıkları sebebiyle çalışmak ve ailesine yardım etmek zorundadır. Küçük yaşına rağmen ekmek parası kazanmak için çalışan ve hayattaki zorluklarla erken yaşında tanışan küçük çocuk, okuyup, ileride daha iyi bir hayat sürebilmek için derslerine daha çok çalışması gerektiğini anlar.

Bu kitabın en büyük özelliği, yazarın kendi çocukluğunu anlattığı bir otobiyografi olmasıdır.

Content/images/79b63a1f-d009-4323-b2da-90dd5372579e.jpg

‘’ Bir ekmek parası kazanabilmek için çekilen sıkıntılar, katlanılan zorluklar, aç yatılan geceler, çıplak geçirilen kış günleri; ama ille de yaşama ve insanlara duyulan sevgi…10 milyonu bulan okuruyla, tükenmek bilmeyen enerjisiyle, gülmecenin sivri kalemi, çocukların ‘’ yazar dedesi ‘’ Muzaffer İzgü, kendi çocukluğunun öyküsünü çok sevdiği çocuklara armağan ediyor. ’’ tanıtım bülteninden.

Yazar : Muzaffer İzgü

Yayınevi : Bilgi Yayınevi

Tür : Çağdaş Çocuk Edebiyatı

29 Ekim 1933 yılında Adana’da doğmuş olan Muzaffer İzgü,  26 Ağustos 2017’de yaşama veda etti.  Bu gidiş hepimizi üzüntüye boğdu, çocuk kitapları öksüz kaldı fakat arkasında öyle değerli eserler bıraktı ki… Çocuklar için yazdığı 154 kitabı bulunuyor. Usta kalemin hayattaki tek dileği okuyan bir toplum olmamızdı.

Aşağıda okuyacağınız güzel anıyı http://www.cukurovapress.com/haberdetay/Usta-yazar-Muzaffer-Izgu--hayatini-kaybetti/15390 linkte bulunan yazıdan alıntı yapmak istedim.

Content/images/04936eef-c14c-4f8a-a730-feeb1d76318c.jpg

"YANINDA ÇOCUK VARSA SİZİ DUYMAZDI”
Ünlü yazarın çocuk sevgisinden bahseden Yurdagül, Muzaffer İzgü ile yaşadığı bir anısı şöyle paylaştı:
Bir gün Muzaffer ağabeyle sözleştik, görüşmeye gittim. Yanında dikiliyorum, 25-30 dakika dikildim. 'Geldin mi Bekircim, ne zaman geldin' dedi Muzaffer ağabey dedim, 20-25 dakikadır buradayım dedim. Niye görmüyor biliyor musunuz, yanında çocuklar var çünkü. Bir çocukla muhabbet ediyorsa, onun elini sıkıyorsa elini öptürmezdi elini sıkardı ve onursal eşitliğe çok dikkat ederdi. Çocukla onursal eşitti Muzaffer ağabey, çocuğun elini sıkar ve bütün dikkatiyle dinlerdi. Çocuk varsa yanında sizi duymazdı Muzaffer ağabey. Yarım saat oldu ben seni izliyorum burada dedim. 'Hadi gel, hadi gel' dedi.

Sevgiler,

Meral Benimser