Herkese merhabalar;

Bu haftaki yazımızda meme kanserindeki tedavi yöntemlerinden ve etkilerinden bahsedeceğim.

Kanser teşhisi konan insanın aklına ilk önce kemoterapi tedavisi gelir. Fakat hastaya uygulanan tahliller neticesinde hekim hangi tedavinin  uygulanacağına hastalığın evresine göre karar verir. 

Content/images/737c670f-f0d2-46f6-90a7-12f9f077f77e.jpg

Tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz;

• Cerrahi müdahale:
Bu yöntemde genelde memenin komple (mastektomi) temizlenir ve koltukaltı lenflerinde de eğer tümörlü doku varsa temizlenip, evresine göre uygulanacak tedaviye karar verilir. Ancak günümüzde, erken dönemde tanı konmuşsa bu işlem çok daha az sayıda hastaya uygulanıyor. Meme kanseri tedavisinde her 2 hastadan birinde sadece tümörü çıkarma ve sonrasında memeye radyoterapi uygulayarak memeyi korumak mümkün olabiliyor.

• Kemoterapi:
Meme kanserinde kemoterapi çoğunlukla cerrahi müdahaleden sonra uygulanıyor. Bazı ilaçların birbirine karıştırılmasıyla elde ediliyor ve kanserli hücrelerin yok edilmesine yarıyor. Kemoterapi alan hastanın, tedavi süresinde kendine çok iyi bakması gerekiyor. Hem beslenme hem de moral açısından çok önemli bir süreç. Yan etkileri vardır ama kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genelde saç dökülmesi, aşırı halsizlik, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık v.b gibi.

Content/images/b593d6fb-2d57-4529-9bb8-0fdc27cee5f1.jpg

• Hormon tedavisi:
Eğer tümörler östrojen veya progesteron hormonuna duyarlı ise yani pozitif sonucu veriyorsa, benimde hala kullanmış olduğum tamoksifen adlı ilacın tedavisine bağlı olarak, hasta erken menopoz durumuna geçiyor. Ayrıca bana, bunlara ek olarak karnımdan iğne tedavisi ve genç yaşta meme kanserine yakalandığım için, kemiklere metastaz yapmaması adına kemoterapi tedavisi sırasında üç ayda bir kemik koruyucu serum uygulandı.

Not: Tamoksifen aynı zamanda rahim duvarında kalınlaşma yaptığı için rahim kanseri riskini de arttırıyor. Bu yüzden yılda bir kez jinekolojik muayenemizi yaptırmayı da ihmal etmiyoruz.

• Radyoterapi:
Günümüzde cerrahi müdahaleden önce ya da sonra uygulanan, radyasyon tedavisi de denilen yüksek X ışınlarının kanserli bölgeye yansıtılmasıyla hücrelerin daha fazla büyümeden küçültülerek korunmasına yardımcı olan bir tedavi şeklidir.

Content/images/8d5f1db1-2b68-42b6-9a96-a67939490028.jpg

Meme kanserinde, hastalığın hangi evrede olduğunun saptanması, uygulanacak tedavinin planlanmasında önemli rol oynuyor. Hastalığın evresinin belirlenmesiyle oluşturulan tedavi planı, başarı oranını artırıyor.
Ben kontrollerimi bana bildirilen zamanda aksatmadan yaptırıyorum. Şu an sağlıklı her birey gibi sporumu yapıyorum, geziyorum, beslenmeme dikkat ediyorum ve sevdiklerimleyim daha ne isterim ki.


Content/images/c477385b-5962-4e30-90fc-2fdb8b0944cf.jpg

Sağlıcakla kalın...

Ezgi Yörük Palabıyıklı

‘’Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’