Spor yapmak ya da yapmamak işte bütün mesele bu! 

Yaklaşık olarak 30 yıldır spor, 15 yıldır spor eğitmenliği yapan biri olarak sanırım bazı şeyler söylemeye hakkım biraz da olsa var.

Şu an 35 yaşındayım ve ilk hamileliğimin 32. haftasındayım ve

ikiz bebek bekliyorum. Her sabah yoga ya da pilates, hafta da iki akşam yüzme, diğer akşamlarda da yürüyüş yapıyoruz eşimle ve doktorum hala spora devam etmem gerektiğini söylüyor.

Etrafta çok bilen teyzelerin, amcaların, hatta akranlarınızın söylediklerinin aksine koskoca Profesör Doktor Riskli Gebelikler Uzmanı, doktorum, spora devam, sakın ihmal etme diyor! 

Content/images/9c71a880-76ec-490d-ba2c-250e84e2bc45.JPG

Ama nasıl olur komşu teyzelerin kalbi hop edecek, Nilüfer doğurdu doğuracak. Bu haldeyken o hareketler yapılır mı? Kız dur her akşam yürünür mü, yine mi yüzmeye? Mahalleden yayılan komşu sesleri… Farkındayım hepsi beni düşündükleri için bu şekilde konuşuyorlar, ve hatta üşenmeyip mesaj yazıyorlar(hareketleri yaparken doğuracaksın diye korkuyorum gibi).

Bu tip konuşmalar ve insanlar bütün hayatım boyunca oldular. Çok küçük yaşlardan beri spor yaptığım için okula giderken, sen ne zaman ders çalışıyorsun, ay bu kızan ( bizim oralarda, Trakya’da küçük çocuk anlamına gelir ) iyice zayıfladı, güneşin altında koşmaktan kapkara oldu, spor derslerini etkilemiyor mu? Ya da arkadaşlar, biz toplanıyoruz sen yine antrenmana mı gideceksin? Yahu ben sporcuyum, başarılı olabilmem için antrenman yapmam gerekli. Sporcu olmak, çok zor anlaşılan ve hatta anlaşılamayan bir vasıftır. Allah’a şükür diğer arkadaşlarımdan hep daha sağlıklı ve daha dinçtim, derslerimde iyiydi. Yani eğer bir şeylerin göstergesiyse üniversite de okudum, istediğim bölümde hem de. Güneşin altında koştum diye yanık benizli kalmadım. Yani demem o ki, etraftan gelen seslere kulaklarınız kapatın! Çocuklarınıza sporu alışkanlık haline getirmeyi, sporun bir yaşam şekli olduğunu, ekmek gibi, hava gibi, su gibi vücudumuzun ve ruhumuzun bir ihtiyacı olduğunu öğretin. Bütün bunları yaparken sizlerde, hiç yoktan akşam yemekten sonra şöyle ailece en az yarım saat yürüyüş yaparsınız diye düşünüyorum! Güzel olur…

Content/images/980fc9e0-5133-4f23-8790-d417060510d2.jpg

Günümüzde düzenli spor yapan insan sayısı artmış olsa da, hala sporu zaman kaybı, para kaybı olarak gören birçok insan var. Bir de sporu arkadaşlarına, ona buna gösteriş yapmak için yapanlar da çok var. Yani hiç yapmamaktan iyidir aslında diyerek durumu özetleyelim. 

 

Farkında mısınız? İlkokullarda beden eğitimi öğretmeni yok, yani beden eğitimi derslerini sınıf öğretmenleri yaptırıyor. Neden? Yani ben gidip matematik dersi veriyor muyum? Neden daha minicik çocuklarımıza doğru düzgün beden eğitimi dersi vermiyoruz? Neden öğrenmiyorlar sporun onlar için ne kadar önemli olduğunu?

Yani aslında günümüzde neredeyse beden eğitimi derslerini müfredattan kaldıracaklar, yani o kadar gereksiz görünüyor! Çok yanlış! Bunu ifade edeceğim bir cümle kuramadım bile düşünün işte.

Bedenen, ruhen ve hatta daha birçok yönde gelişme çağındaki çocuklarımıza, gençlerimize neden bunu yapıyoruz buna da bir açıklama getiremiyorum. Sonra çocuklar okuldan apar topar çıkıyorlar, anneleri ya da babaları çocuklarını okuldan alıyorlar, okulda çocuk hiçbir fiziksel aktivitede bulunmadığı için, zihni yorgun yavrunun ama içi durmuyor! Anne ve babalar, üzerlerine düşeni yaptıklarını zannederek, çocukları rahatlatsın diye bir spor kursuna götürüyorlar. Buralarda çocuklarını bir kaç fotoğraf çekip sosyal medyada arkadaşlarıyla bu durumu paylaşıyorlar, ne oldu? Çocuğumuz bale yapıyor bakın, zorla, ama bizim suratlar bir karış ve size hava atmak için mecbur getiriyoruz. Sonra ilk fırsatta bütün herkes spor hocasından daha iyi bildiği için; ay bizim bale hocası da bacak açtırırken şöyle yaptırıyor ama acaba böyle yaptırsa sanki daha iyi değil mi diye bir sürü saçmalama. Çünkü başkalarının öğretmelerinin o şekilde yaptığını sosyal medyada, videolarda görmüştür. Aman Allah’ ım. Çocuk Bale yapabiliyor mu, baleyi seviyor mu haberiniz bile yok! Bütün bu saçma şeyleri neden anlattım? Çünkü siz spor yapmadığınız sürece, çocuğunuzda bunu isteyerek yapmayacak ve ilk fırsatta o spor saatinden kaçmak için size bahaneler uydurmaya başlayacak.

Content/images/9e876c1b-0cd0-47cb-8360-f7efe54eca82.jpg

Yıllar önce çalıştığım bir iş yerinde, Rus asıllı bir masöz arkadaşım vardı. İrina, 45-50’li yaşlarındaydı. Hep bana anlatırdı; tatlım, biz ilk okuldayken bile sabah derse başlamadan önce bütün okul toplanır, öğrenciler ve öğretmenler dahil, spor öğretmenimiz eşliğinde1,5-2 saat kültür fizik hareketleri yapar, derslere öyle başlardık, diye. Türkiye'de böyle bir uygulama yapılsa Allah korusun süsümüz falan bozulur! Sonra, Neden Türkiye’den olimpiyat şampiyonları (tabi ki varda) çıkmıyor? Neden başarılı sporcular daha fazla yetişmiyor? Neden Milli Takım’ımızın başına Türk antrenör bulamıyoruz? Benzeri birçok soruyla cebelleşiyoruz.

 

Yaşanmış bir örnek ile size anlatmak isterim.

*Türkiye, 2016 Rio Olimpiyatları' nda; 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya aldı. Madalyaların 5' i güreş dalından geldi. Tek altın madalyada ise Taha Akgül' ün imzası var.

Bizi gururlandırdığınız, heyecanlandırdığınız için teşekkürler. Türkiye sizler gibi nice evlatlar yetiştirir inşallah.

Content/images/a18d3ab7-a1fc-4232-97ca-efc90237163c.jpg

Ama gelelim madalyonun öbür yüzüne.

Olimpiyat oyunlarında; ABD, 46 altın, 37 gümüş, 38 bronz olmak üzere 121 madalyayla genel sıralamada zirvede yer aldı.

ABD'nin ardından 27 altın, 23 gümüş ve 17 bronzla 67 madalyası bulunan Büyük Britanya, ikinci sırayı aldı.

26 altın, 18 gümüş ve 26 bronz olmak üzere 70 madalyaya sahip Çin, üçüncü sıranın sahibi oldu.

Ev sahibi Brezilya ise, oyunları 7' si altın, 6' sı gümüş, 6' sı bronz, toplamda 19 madalyayla 13' üncü sırada bitirdi. 

 

Daha olimpiyatlara götürdüğümüz sporcu sayıları falan var, onlara da bir ara bakarsınız internetten. 

Yani herkesin şapkasını önüne alıp bir düşünmesi lazım, ne yapıyoruz?

 

Sporla, sağlıklı günler.

Nilüfer Senin

Pilates &Fitness Eğitmeni