Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırabilmek hakkında onlarca, yüzlerce, uzmanlar tarafından yazılmış makaleler okudum. Bu yazımda kendi deneyimlerimle birlikte bunları sizlere aktarmaya çalışacağım.

Her şeyden önce çocuğunuz sizi ne sıklıkla kitap okurken görüyor? Bu soruyu içtenlikle cevaplamalısınız? Sizce yeterli mi? Çocuklarımız, ergenlik dönemine kadar tamamen aileden bir bireyi (anne-baba) rol model olarak alıyorlar. Bu durum, bence ergenlik döneminde çocuğunuza karşı nasıl davranmanız gerektiğini iyi bilmiyorsanız bu süreçte sonlanabilir. Çok dikkatli bir çizgide gitmek zorundayız. Özellikle ergen çocuklarımız varsa… Kesinlikle baskıcı bir tavırla zorunlu olarak yaptırmamalıyız. Sonuçta kitap okumak; rahatlamak, stresten uzaklaşabilmek, huzur bulmak, bilgi dağarcığımızı genişletebilmek gibi amaçlarla yaptığımız bir eylemdir. Bunun yanında bize birçok getirisi de vardır elbette. Daha ergenlik dönemine girmemiş çocuklarda durum biraz daha kolay aşılabilir ve bu alışkanlık kazandırılabilir. Tabi ki ilk kural çocuklar aile büyüklerini kitap okurken görmeli, öyle ellerinde telefonlar sosyal medyada dolanırken ya da televizyon karşısında ifade etmekte zorlandığım tarzlarda programlar, diziler izlerken değil.

Content/images/f49f3cde-8c4a-4fa3-b8ce-063c783acb2f.jpg

Kitapları çocukların ulaşabilecekleri yerlere bırakın. Okusun diye baskı yapmayın. Bugün şu kadar sayfa kitap okumalısın demeyin. Süre belirlemek daha iyi olacaktır. Büyüklerin bile okuma hızları farklı sonuçta. Eğer çocuğunuz okumayı pek sevmiyorsa ilk önce basit ve ilgi çekici kitaplar seçmeye çalışın ki okurken keyif alsın. Zorunlu olarak değil de, iyi vakit geçirdiği için okuması gerektiğini anlasın. Okuduğu bir kitabı günlük olarak size anlatmasını isteyebilirsiniz. Hem bu şekilde kendisini daha iyi ifade edebilmeyi de öğrenebilir. Sizin bu günlük tekrarlanan talebiniz onda da okumak için heyecan yaratacaktır. Çünkü siz onun anlatacaklarını heyecanla bekliyor olacaksınız. İlköğretim okullarında ve okul öncesi eğitim merkezlerinde ise öğretmenlerimize çok büyük işler düşüyor. Bu çağlardaki çocuklar rol model olarak öğretmenleri tercih ediyorlar ve onların söyledikleri kanun hükmünde oluyor. Bu yüzden bu dönemlerde çocuklarımızın kütüphaneler, kitapevleri, fuarlarla ve fuarlarda yazarlarla tanışmaları gerekir. Evde kitap her yerde. Bizim ev halimiz böyle. Başımızı çevirdiğimiz her yönde bir kitapla göz göze gelebiliyoruz. Evimizin bir odasını kitaplık ve çalışma odası şeklinde tasarladık. Soğuk kış günlerinde herkes kocaman kitaplığımızdan istediği kitabı seçerek birlikte okumak için vakit ayırıyoruz. Evimize gelen misafirlerimiz de mutlaka bu odaya giriyorlar ve illaki kendileri için uygun bir kitap bulup, okumak için bizden istiyorlar. Kızımıza bırakacağımız en önemli miras bu kitaplık. Değerinin o da yeterince farkında.

Content/images/fff3bf91-8ea8-4894-9617-37392d5a1734.jpg

Daha çok küçük yaşlarındayken kızıma bir kitap aldım. Israrla bunu okumalısın diye söyledim. Üzerinden yıllar geçmesine, kızım binlerce sayfa kitap okumasına rağmen, o kitabı okumadı. O zamanlar çok üzülmüştüm neden bu kitabı okumuyor da gidip başka bir kitap okumayı tercih ediyor diye ama tabi ters bir tepki de vermedim. Sürekli ne okusam diye düşündüğü zamanlarda ben o kitabı verdim, o okumadı. Bir köşede sabırla bekledim o kitabı okumasını. Hala okumuyor. Ama bugün daha iyi fark ediyorum. O zamanlarda kızımı zorlasaydım bugün bu şekilde olmazdı. Geçtiğimiz hafta sonu ailece kitap fuarına gittik. Kızım fuara gideceğimiz için öyle güzel hazırlanmıştı ki, görmelisiniz. Kendisine, ilgisini çeken kitapların bir listesini yapmış hem de internetteki fiyatlarını da yanlarına yazmış. Fuara, listemizi alarak gittik. Fiyatları uygun olan kitapları aldık, diğerlerini de internetten sipariş vereceğiz.

Araştırmış, güzel kitaplar aldı. Bazılarını bende okumak için listeme dahil ettim.  Kendine ait güzel bir okuma zevki oluşmuş onu fark ettim.  Göz ardı etmememiz gereken bir konu. Onlar her şeyiyle bizlerden farklı. Bizim gibi olmalarını, bizim sevdiğimiz kitapları sevmelerini beklememeli ve onları zorlamamalıyız. Bırakın okuyacağı kitapları çocuklarımız kendileri seçsinler.

Content/images/9838aa8d-8ba3-408b-8713-7b38ccbde6ea.jpg

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için aslında özel yeteneklere ve sihir yapmaya gerek yok. Biraz teşvik, biraz yönlendirme, biraz heyecan taşlarını, doğru oynadığınızda size oyunu kazandıracaktır.

Meral Benimser