Küçük Kara Balık adlı Samed Behrengi’ nin kitabını çocukken okuyamadım. Çünkü o dönemde ülkemizde yasaklı bir kitapmış. Ve ben bu yüzden hem yazarla hem de onun kitaplarıyla çok geç tanışmış biriyim. Yazarın doğup büyüdüğü İran’da halen yasaklı kitaplar arasında yer alıyor.

Content/images/04ba163c-d546-4e06-bc20-8172bef80898.jpg

Her kitap özeldir ama Küçük Karabalık diğerlerinden daha özeldir. En sevdiğim kitaplar arasında olan bu kitap, bir masal kitabı olmanın dışında ‘’Dünyanın en devrimci balığı’’ ünvanını her yaş gurubundan okuyucuları tarafından almış, bize özgürlük, adalet, eşitlik, kendi gerçeğimizin peşinden sonuna kadar gitmemiz gerektiğini ve kalıplaşmış düşünceleri sorgulamamızın önemini anlatan özel bir başyapıttır.

Content/images/4391504d-deba-47c2-9255-44be870e976f.jpg

‘’ Böyle amaçsızca yüzmekten bıktım usandım. Başka yerlerde neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu düşünceleri kafama bir başkasının soktuğunu sanabilirsin, ama ben uzunca bir süredir düşünüyorum bunları. Arkadaşlarımdan da bazı şeyler öğrendim elbette; örneğin bir balığın yaşlanınca, hayatta hiçbir şey yapmadık, hayatımızı boşa geçirdik diye yakındıklarını biliyorum. Durmadan sızlanıp dururlar. Ben yaşamanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istiyorum’’ diyerek özgür denizlere ulaşma çabasındaki ilk adımını atan küçük karabalık, yaşadığı küçük dereden hayatını anlamlandırabilmek üzere ayrılıyor. Yolculuğunda yaşadıklarını, hissettiklerini yazar bize çok akıcı bir dille aktarmış. Kitap 7 yaş üzeri çocuklara masal kitabı olarak yazılmış ama bence bu değiştirilmeli. İnsanlar büyüdüğünde de bu kitabı okumalılar. İncecik bir kitap, çok kısa sürede okuyorsunuz ama okuduktan sonraki kazanımlarınızı ifade edebilmek için sayfalar yetmez.

Content/images/573efb7f-d45e-4562-8f2f-b99e7761f71a.jpg

‘’ Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil, önemli olan, yaşamımla da, ölümümle de başkaları üzerinde etkili olabilmektir.’’

Hemen herkes Küçük karabalık gibi düşünmüyor mu zaten? Hayallerimizi gerçekleştirebilmek, dünyayı keşfetmek, fark yaratabilmek, bu dünyaya kalıcı değerler kazandırabilmek gibi birçok amacımız var. Çünkü hepimiz kendi deresinde yüzen küçük karabalıklarız. Okyanuslar keşfetmek isteriz.  Hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi? Yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak mümkün mü? Dünya o kadar büyük ki, her yerini dolaşamayız ama gidebildiğimiz kadarını gitmek lazım.

Content/images/3a354c11-f6fe-46aa-8b21-0a83694f10d4.JPG

Kızım kitap okumayı bu kadar çok sevmeseydi, belki bu kitapla hiç tanışmamış olabilirdim. Ona faydalı olabilecek kitapları araştırırken karşıma çıkmıştı Küçük Karabalık. İnsanın yaşı kaç olursa olsun, bazen küçük bir kızdan hayatını değiştirecek şeyler öğrenebiliyor.

’ Cesaret kendin olmak için her şeyi riske atmaktır ’’

Meral Benimser