Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılından itibaren, Millet Mektepleri Başöğretmeni olmasının yıldönümü 24 Kasım Türkiye’de Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kendini öğretmeye adamış tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

Content/images/66aab3e9-298b-405a-abee-bc1115e620c5.jpg

Neredeyse insanlığın varoluşu ile birlikte öğrenme süreci başlamış, genç nesillere bilgi birikimi aktarımı ve onları hayata hazırlama süreçlerinde aileler dışında yol göstericilere ihtiyaç duyulması ile birlikte de öğretmenlik meslek haline gelmiş, bilgi birikimleri böylece işin uzmanları tarafından genç kuşaklara aktarılmaya başlanmıştır. Dünyadaki en büyük ihtiyaçlarımızdan biri öğrenmektir.

Bir öğretmenin bir çocuğun hayatının yönünü nasıl değiştireceğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren Bollywood yapımı ‘’ Yerdeki Yıldızlar’’ adlı filmi öncelikli olarak öğretmenlik görevini seçmiş olan tüm öğretmenlerimiz keşke izlemiş olsalar. 

Content/images/3ae16ad5-0b03-419d-901a-edfc392da4dc.jpg

Çocuklarımızın bilgi edinme dışında; hevese, cesarete, ilgiye ihtiyaçları var. Yerdeki Yıldızlar filminde olduğu gibi, bir insanın inanınca neler yapabileceğini hissetmeye, görmeye ihtiyaçları var. Cesaretlerinin kırılmamasına ihtiyaçları var. Çocuklar okul sıralarındayken sevdikleri öğretmenlerinin derslerinde daha başarılı oluyorlar. Bunu ben kızımla birlikte deneyimliyorum. Öğretmenin çağdaş fikirli, sempatik, objektif, empati yeteneği yüksek, eğlenceli olması gibi birçok özelliklere sahip olması gerekiyor. Tabi bu tüm özelliklere sahip öğretmen sayısı ne kadar fazla ya da gerçekten tüm bu özelliklerle birlikte çocuklarımızı en iyi şekilde bilgi sahibi yaparak, hayata hazırlanma süreçlerinde onlara birer kılavuz olabilecek öğretmen sayısı hakkında bir fikrim yok. Sadece gönül istiyor ki bu özelliklere sahip öğretmenlerimiz artsın. Artsın ki geleceğimiz daha emin ellerde olsun.

Content/images/64984bcc-e050-4e31-891a-081f3242dfbb.jpg

Sevgili Öğretmenlerimiz! Ne kadar kutsal bir göreviniz var. Yetiştirdiğiniz her öğrenci sizden birer iz taşıyacak tüm hayatları boyunca. Yeni nesil sizlerin eseriniz olacak.

Meral Benimser