Yüce Zeus!

Tanrılar tanrısı Zeus!
Şimşek savuran, yağmur yağdıran, gök gürleten Zeus!

Ve tabi ki çapkın Zeus!

Zeus’ un yukarıdakiler gibi birçok sıfatı vardır. Ama bana sorarsanız en yakışanı çapkın sıfatıdır. Çünkü daha önce de belirttiğim gibi, tüm Yunan Mitolojisi Zeus’ un aşkları etrafında şekillenmiştir. Kronos ile Rheia’ nın en küçük çocuğu olan Zeus’ un tüm kardeşleri babaları Kronos tarafından yenmiş (yutulmuş) Zeus, Toprak Ana Gaia ve Uranos’ un yardımlarıyla kurtulmuştur. Şimdi gelelim Yüce Zeus’ un ölümlü ve tanrıçalardan oluşan aşk maceralarına…

Content/images/50f1ee38-f961-4bbc-93fb-c9f260c4d859.JPG

Hera: Bilindiği üzere Zeus’ un resmi eşidir. Sanmayın ki görücü usulü evlenmişler, onların da hikayeleri var. Hera aslında Zeus’ un kız kardeşidir, ( tıpkı Mısır mitolojisinde İsis’ in Osisris ile kardeş olması gibi. Çok fazla benzerlikleri vardır. ) Zeus bir kış akşamı guguk kuşu kılığında Hera’ nın penceresine gelir. Kuşun haline üzülüp içeri alan Hera onu ısıtmak için göğsüne bastırır ve tam o anda Zeus kendi suretine bürünür. Hera kendisine sahip olmak isteyen Zeus’ a karşı koymaya çalışsa da bir şartla izin verir; kendisi onun resmi eşi olacaktır. Kıskançlığı ve kinciliğiyle tanıdığımız Hera; mitolojide evliliğin ve gebeliğin sembolü olacak, atribüsü (sembolü) üzerinde guguk kuşu bulunan asası olacaktır. Zeus ile Hera’ nın birlikteliğinden Ares, Hebe, Eileithyia, Hephaistos olmuştur. Ares; savaş tanrısıdır. Yunan tanrılarının en büyüklerinden olan Ares, Afrodit’ in sevgilisidir. Hebe; gençlik tanrıçasıdır ve Herakles tanrı olduktan sonra onunla evlenmiştir. Eileithyia; doğum tanrıçasıdır, bir yerde doğum olacaksa orda mutlaka bulunmak zorundadır. Hatta; Hera rakibelerinin doğumlarında kızını göndermeyerek intikam alırdı. Hephaistos; demircilik ile uğraşan zanaatkar tanrıdır. Silahların üretimi ondan sorumlu olan tanrı daha sonra Afroditin kocası olmuştur.

Content/images/42b4cff4-d3d7-4abf-8ed4-ee6c50867b85.jpeg

Metis: Zeus’ un resmi olmayan ama ilk karısı olarak bilinir. Metis’ i önemli kılan Athena’ nın( savaş tanrıçası) annesi olmasıdır. Zeus karısının hamile olduğunu öğrenince kendisine rakip olacak bir çocuk doğurması ihtimalinden korkmuş ve Metis’ i yutmuştur. Tasvirlerde Athena’ nın Zeus’ un kafasından miğferi ile çıktığını görürüz (Athena’ nın  atribüsü miğferdir.)

Content/images/e2548969-2374-451d-bbdb-33089f168151.jpeg

Dione: Oceanus ve Tethys' in kızları olan Dione bazı kaynaklara göre Zeus’ un ilk karısıydı ve Aphrodite ve Niobe’ nin de anneleridir. Evet, güzellik tanrıçası olan Aphrodite Zeus’ un kızıdır. Kızı olmasa kesin karısı olurdu zaten. 

Content/images/d852047b-ba91-4d77-a22c-9fdbfcf04677.jpeg

Leto:  Tanrıça Leto, Zeus’ tan hamile kalır. Her tanrıçanın başına gelebilecek bir durum tabi bu. Ancak Leto doğumunu öyle kolay yapamayacaktır. Hera “güneşin doğduğu hiçbir yerde doğum yapamasın” dediği için Leto tüm dünyayı dolaşmış ve sonunda Poseidon’ un (Deniz Tanrısı) dalgaları yükselterek karanlıkta bıraktığı Delos’ da (Mykonos adası yakınlarında küçük bir ada) Apollon ve Artemis’ i dünyaya getirir. Artemis; en büyük Yunan tanrıçalarındandır, okçuluk, vahşi doğa ve ay tanrıçası olup atribüsü geyiktir. Apollon; Yunan mitolojisinde sanatın, müziğin, güneşin tanrısıdır. Aynı zamanda kahinlik yeteği olan Apollon Artemis’ in ikiz erkek kardeşidir. Leto, adını Fethiye yakınlarındaki bir antik kente vermiştir. O kentin adı Letoon’ dur.

Content/images/4df0b970-94a2-4eb7-85f4-6ef0384835fb.jpeg

Demeter: Kuşkusuz ki, Zeus’ un kadınları arasında en masum en sevecen tanrıçadır Demeter. Tarımın, anne sevgisinin, mevsimlerin ve bereketin tanrıçasıdır. Mitolojide güzel saçlı ve güzel gözlü kraliçe olarak bahsedilir ondan. Zeus ile birlikteliklerinden yeraltı tanrıçası Persephone doğmuştur. Persephone’ ye bu sıfat, Hades’ in(ölülere hükmeden yeraltı tanrısı) onu kaçırmasından dolayı verilmiştir. Demeter ile kızının hikayesi hazindir. Hades tarafından kaçırılan Persephone’ nin yeryüzüne tekrar çıkmasının yasak olması nedeniyle Demeter hayata küsmüş ve dünyayı kıtlık vurmuştur. Çok uzun uğraşlar sonrasında Zeus ile Demeter anlaşmaya varmış ve Persephone’ nin yaz aylarında yeryüzünde annesiyle, kış aylarında yer altında Hades ile yaşamasına karar verilmiştir. Demeter’ in Tribüsü başak demetidir. Ya elinde görürüz ya da başında diadem şeklinde görünür.

Content/images/592fd56b-1dc5-4c0f-8bbb-b8d9337f8d9c.JPG

Eurynome: Eurynome Yunan mitolojisinde Zeus' un eşlerinden biridir. Okyanusu yaratan tanrıça olarak bilinir. Okyanusu yarattıktan sonra üzerinde bir yılanla dans edip kainatı yarattığı sanılmaktadır. Bütün su perileri ona hizmet etmektedir.

Content/images/045ccee6-265f-4496-a094-cbf1a13757fd.jpg

Yazıya burada son veriyorum ancak sanmayın ki Zeus’ un çapkınlıkları yukarıda saydığım tanrıçalarla sınırlı. Çok hareketli bir aşk hayatı olduğu için bu konuyu tanrıçalar ve ölümlüler olarak ikiye ayırdım.


Content/images/8200375c-dd23-44a2-ab47-ee1f0a25dcc9.jpeg

Haftaya görüşmek dileğiyle,

Aşk ile kalın,

Hüsniye Balkan